Beszélgetés Farkas Pállal, a Dunakeszi Farkas Ferenc Alapfokú Művészeti Iskola intézményvezetőjével.
Arra voltunk kíváncsiak, hogyan látja munkája, munkássága során a művészeti iskola és Dunakeszi zenei életét? Erről kérdeztük. Részletek a beszélgetésből:
Egy életút részletei (összeállításunk):
Tanulmányai: 6 éves korában kezdett zenét tanulni. Iskoláit Vácott, illetve Nyíregyházán és Egerben a tanárképzőben végezte. Diplomaszerzés után 1984-tól folytatta tanulmányait Budapesten a Szimfonikus Zenekari Karmesterképzőben. Részt vett Jurij Simonov karmesterkurzusán. 2010-ben a BME Pszichológiai Tanszék Pedagógia karának vezetőképzőjén szakvizsgázott. 2017-ben közművelődési szakember szakképesítést szerzett.
Munkásságának részei: a Bartók Béla Zeneiskola tanára és igazgatója, a Musica Humana Kamarazenekar művészeti titkára, majd vezetője, karmestere, a Gödöllői Kamarazenekar vezetője, majd a Gödöllői Szimfonikus Zenekar alapítója, vezetője, karmestere, a váci Zeneművészeti Szakközépiskola tanára, a Váci Szimfonikus Zenekar alapító tagja és vezetője, a Péceli Férfikar karnagya, a Canzonetta Nőikar alapítója és mai napig vezetője. A budapesti Belvárosi Színház és InterOperett társulatának vezető karmestere, a váci Tavaszi Fesztivál és szabadtéri opera bemutatók elindítója, néhány budapesti színház zenei darabjainak zenei vezetője, zenés tv-show műsorok karmestere, majd 2013-tól a Dunakeszi Farkas Ferenc Művészeti iskola igazgatója, 2017-től a váci szimfonikusok áthozatalával a Dunakeszi Szimfonikus Zenekar vezetője és karmestere.
Ezen életút során rendkívül szerteágazó és gazdag, nívós, honi és külföldi szakmai kapcsolatra, tapasztalatra és elismerésre tett szert, melyet számtalan díj és kitüntetés kísért.
„Az eredmények titka az innovatív, tehetségeket kibontakoztató, szakmailag elhivatott pedagógus!”
„Alulról kezdtem a szakmát és a szakmai építkezést. Végigjártam a zenész, a tanár, a zenei vezető, a karmesterség útját, eközben sok tapasztalatra, kapcsolatra tettem szert a zenei tevékenység menedzselése terén is. A szakma minden mozzanata ismertté vált előttem. Mindezeket jól fel tudom használni a napi vezetői munkám során is. 2013 óta vagyok a művészeti iskola élén. 2018-ban 73 %-os arányban támogatott a tantestület, így a második ciklust pályázat nélkül kezdhettem meg.
Kiváló minősítésünk és eredményeink a tanárok szakmai munkájára épül. Vallom, hogy a tanári megjelenés, a munkához való szakmai hozzáállás, a munka során nyújtott pozitív emberi kisugárzás alapvetően fontos és meghatározó a művészetoktatás folyamán. Ez alapszintű követelmény az iskolában. Az eredmények titka az innovatív, tehetségeket kibontakoztató, szakmailag elhivatott pedagógus.
Korábban is az intézmény számos sikert ért el, Dunakeszi életében fontos szerepet töltött be, ezért számomra nagy kihívást jelentett a négy művészeti ág – zene, tánc, képző- és színművészet – jó színvonalon való működtetése. Az azóta eltelt időszak eredményei alátámasztják, hogy jó úton haladunk, az intézmény tovább fejlődött, növelte kimagasló érdemeit és jó hírét a zene világában.
A tantestület kiváló eredményt ér el a tehetségkutatás területén és a virtuózképzésben, tehetséggondozásban egyaránt. Egyértelműen mutatják ezt diákjaink hazai és külföldi szereplésének eredményei, amely által viszik Dunakeszi jó hírét.
Ha eredményeinkről kell beszélni, a bőség zavarával küzdünk. Diákjaink felléptek Salt Lake Citytől Rómán keresztül Belgiumban Neerpelt városban, a szomszédos Bécsben is, Csehországban és még sorolhatnám a nemzetközi helyszíneket, ahol kiváló eredményeket értek el versenyeken, meghívásos koncerteken, előadásokon. Az Országos Farkas Ferenc Zongoraversenyen növendékeink helyezések sokaságát érték el.
Arra is hangsúlyt helyezünk, hogy azon tanulók is, akik nem művészi pályára készülnek, szeressék azt a szakot, amit választottak, legalább 6-8 évet eltöltsenek nálunk, hogy az itt tanultak személyiségük részévé váljon, érzelmi és lelki táplálékként szolgáljon további életük során. Rendkívül fontosnak tartjuk a művészeti ismeretek és tanulmányok beágyazódjanak diákjaink általános műveltségébe.”
Szakmai kapcsolatok felhasználásával rendszeressé váltak diákjaink és az érdeklődők számára „Találkozások világjáró művészekkel” sorozatunk, ahol Kossuth- és Liszt-díjas művészek, tehetséges művészpalánták mutatkoznak be, és a zenei munkán túl, személyes beszélgetéseken, konzultációkon keresztül közelebb kerülnek a sikerhez vezető út megismeréséhez. Az „Opera nagykövetei” c. sorozatunk is közkedvelt, melyben az Operaház művészei látogatnak meg bennünket és avatnak be életútjukba vagy egy-egy opera kulisszatitkaiba. Ezen előkészítő előadásokat követően az Erkel Színházban előadásokat látogatunk.
„Dunakeszin szeretik a zenét”
„Intézményünk engedélyezett növendéklétszáma 600 fő, vannak olyan növendékeink, akik több szakon is tanulnak, így szolgáltatásunk 740 főre tevődik. Évente 240-250 felvételizőnk van, sajnos nem tudunk minden jelentkezőt felvenni.
Megbízásom kezdetén együtt kezdtünk el gondolkodni a város vezetésével az intézmény bővítésén, illetve egy nagyobb befogadóképességű koncertterem építésén. Ennek eredményeként született meg a Művészetek Házának terve, ahol 1000 gyermek művészeti képzése válhat lehetővé, valamint nagyszabású koncertek, színházi előadások, képzőművészeti kiállítások megrendezésére adna lehetőséget. Az idő múlásával úgy érzem, ez az álom közeledik a megvalósuláshoz.
Jó érzéssel tölt el, hogy törekvéseimet, munkámat támogatják. Dunakeszin a művészetoktatás, úgy érzem, minden segítséget megkap ezen a téren is. Dunakeszi város zeneszerető közönségének és a város vezetésének köszönhetjük, hogy befogadták a váci szimfonikusokat, mely a továbbiakban Dunakeszi Szimfonikus Zenekar néven segít öregbíteni Dunakeszi zenei életének országos és nemzetközi hírnevét.
A városi programokban jelentős szerepet kapnak a művészeti iskola diákjai és a Dunakeszi Szimfonikus Zenekar is. Új hagyományt teremtettünk az Újévi koncerttel és a Farkas Ferenc Zenei Bérlettel. Évente két alkalommal látogatunk el a város oktatási intézményeibe zenei ismeretterjesztő előadásokkal, így az óvodásoktól a felnőtt lakosságig széles a zenei kínálatunk.
A közeljövőben a Dunakeszi Szimfonikus Zenekar nemzetközi fellépésének helyszíneként említeném a Berlini Filmharmóniát, valamint a lipcsei Gewandhaust is.
A művészek munkájának legfontosabb elismerése azonban - a mi szubjektivitásunkon felül - mindig a közönség elégedettsége. A városban adott koncertjeink mindig teltházasak. Egyik legnagyobb elismerés számunkra a közönség tapsa. Hálás dolog ott dolgozni, ahol sok tehetséges fiatal él, akik fejlődését segíthetjük a zenekarral való együttműködéssel. Felemelő érzés olyan környezetben élni, ahol szeretik és értékelik a művészetet. Dunakeszi, a mi városunk pedig egy ilyen város!”
A beszélgetés végeztével Farkas Pál átadta a közelmúltban elért eredményekről szóló listát, mely 17 oldalon keresztül sorolta a művészeti iskola eredményeit. Ezeket itt tesszük közzé.