Újabb területeket nyilvánított afrikai sertéspestissel (ASP) fertőzött zónákká a Nébih, így mostanra az ország keleti fele egy egybefüggő fertőzött zóna lett. Borsod-Abaúj-Zemplén, valamint Jász-Nagykun-Szolnok megyei vadgazdálkodásokat minősített veszélyes területekké a főállatorvos.
A fertőzöttség szintjétől függően vannak az alacsony, közepes, magas kockázatú, valamint a fertőzött területek. Illetve vannak az ideiglenesen, valamint fixen ilyen besorolást kapó területek. Ennek értelmében a Zemplémben most kijelöltek egy elhullott regéci vaddisznó miatt egy ideiglenesen fertőzöttnek számító területet, Jász-Nagykun-Szolnok megye vadgazdálkodási egysége pedig ideiglenesen magas kockázatú területté minősült.
A zóna határa a 4-es főút, ami természetes határvonalat képez a vaddisznók vonulási útvonalaiban.
A fertőzöttség mértékéről a leglátványosabb formában a Nébih interaktív térképéről lehet tájékozódni.
Az ASP-s esetek előfordulását gyűjtő táblázatból pedig az derül ki, hogy szinte minden napra jut legalább egy elhulott vagy állománygyérítés során kilőtt ASP-s vaddisznó
Az intézkedés Borsod-Abaúj-Zemplén, valamint Jász-Nagykun-Szolnok megyei vadgazdálkodási egységeket érint.
A módosításra az újonnan megállapított vaddisznó esetek alapján végzett újbóli kockázatelemezésnek megfelelően került sor.
A Nemzeti Klasszikus Sertéspestis és Afrikai Sertéspestis Szakértői Csoport több Borsod-Abaúj-Zemplén megyei vadgazdálkodási egység fertőzött területté minősítéséről döntött május végi ülésén. Emellett egy regéci pozitív vaddisznó eset miatt további területeket nyilvánított ideiglenes fertőzött területté az országos főállatorvos.
A fertőzött terület bővítése egyúttal indokolttá tette a magas kockázatú terület déli irányú növelését is a 4-es számú főútig, mint mesterséges akadályig. Az intézkedés révén több Jász-Nagykun-Szolnok megyei vadgazdálkodási egység is ideiglenes magas kockázatú területté vált.
Az ASP betegséggel kapcsolatos aktuális információkról a Nébih tematikus aloldalán, valamint interaktív térképén tájékozódhatnak.
Forrás: nébih