A Greenpeace Magyarország Tiszta levegőt!-kampányának keretében fővárosi és Budapest-környéki, valamint vidéki iskoláknál végeztek légszennyezettségi méréseket először idén tavasszal, majd ősszel, hogy minél pontosabb képet kapjanak a levegő minőségéről az oktatási intézmények közvetlen közelében, ahol sok gyerek rendszeresen megfordul.
A légszennyezettségi méréseket légszennyezettség-mérő csövekkel végezték, melyekkel átlagosan négy héten keresztül mérték a levegő szennyezettségét, egészen pontosan annak nitrogén-dioxid-tartalmát.
A nitrogén-dioxid főként a régi, szennyező dízeljárművek kipufogógázából származik a városokban. A légszennyezettséghez továbbá hozzájárulnak télen a helytelen fűtési szokásaink is (nedves fa, szén, lignit tüzelése stb.), sőt a tisztább házfűtésből is jut a levegőbe nitrogén-dioxid. Magyarország egyike azon országoknak, ahol a legtöbben, évente körülbelül tizenháromezren halnak meg idő előtt a légszennyezés miatt Európában.
Az agglomerációban Budakeszin két iskolánál, Dunakeszin és Solymáron is egy-egy hegyen mértek. Dunakeszin 48, Budakeszin 40 mikrogramm/köbméter feletti értéket mértek, ez nem megnyugtató adat
A feketével jelölt helyeken a Greenpeace Magyarország mérési eredményeinek értéke meghaladta a 40 mikrogramm/köbméter értéket, mely a nitrogén-dioxidra megadott éves határérték. Természetesen a mérés eredménye nem egyenlő az éves átlaggal: azaz ha 40 μg/m³ feletti az érték, akkor sem beszélhetünk hivatalosan határérték-túllépésről, de érdemes fokozottan figyelni az adott terület szennyezettségére, és lépéseket tenni a levegőtisztaság érdekében.
Forrás: greenpeace.org