A tengeri élet és a halászat egyre nagyobb veszélyben van, mivel az óceán elveszti az oxigént - jelentette az IUCN
Rendkívül gyorsan fogy az oxigén az óceánokból a felmelegedés miatt, szaporodnak a "halálzónák" - állapította meg a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) friss jelentése, amely a témában az eddigi legátfogóbb kutatás eredménye, írja az MTI.
A cápákat, a tonhalat, a marlint és más nagy testű halakat különösen nagy veszély fenyegeti, mivel sok ökoszisztéma az összeomlás szélére sodródott - írja a The Guardian online kiadása.
A SZINTE TELJESEN OXIGÉNMENTES, ÚGYNEVEZETT HALÁLZÓNÁK KITERJEDÉSE MEGNÉGYSZEREZŐDÖTT AZ ELMÚLT FÉL ÉVSZÁZADBAN.
Az 1960-as években azonosított 45-ről legalább 700-ra emelkedett azoknak a területeknek a száma, ahol veszélyesen alacsony az oxigén koncentrációja. Az IUCN szombaton mutatta be kutatásának eredményeit az ENSZ madridi klímakonferenciáján. Grethel Aguilar, a szervezet igazgatója azt szeretné, ha az óceánok egészsége a tárgyalások kulcskérdése lenne.
Ahogy a melegedő óceánokból eltűnik az oxigén, a tengeri élet kényes egyensúlya megbomlik. A halászokat és a partvidéki közösségeket érő károk miatt életbe vágó fontosságúak a konferencia döntései
- mondta a lapnak.
Minden halnak szüksége van oxigénre, ám a nagyobb testű fajokat még inkább sújtja az oxigénhiány, nekik ugyanis sokkal nagyobb az oxigénigényük.
Itt többet olvashatsz róla:
https://index.hu/techtud/2019/12/07/egyre_tobb_a_halalzona_az_oceanokon_a_klimavaltozas_miatt/
https://www.iucn.org/theme/marine-and-polar/our-work/climate-change-and-oceans/ocean-deoxygenation