Tegnap a SAMSUNG SDI Magyarország Zrt. (2131 Göd, Ipartelep, Hrsz.: 6980) kérelme a gödi telephelyi üzemi besorolásának, alsó küszöb értékűről felső küszöbértékű veszélyes anyagokkal foglalkozó üzemre történő megváltoztatására indított eljáráshoz kapcsolódó lakossági meghallgatás és tájékoztatás megtörtént.
A meghallgatáson a gödi Polgármesteri Hivatal minden érintettet meghívott, így a biztonságtechnikai vizsgálatot végző cégtől, a Samsung képviselőin keresztül a Katasztrófavédelem képviseletig mindenki a lakosság rendelkezésére állt.
A kezdeti döcögős indulás után akkor került egyenes mederbe a rendezvény, amikor a lakossági kérdéseket a jelenlévők feltehették.
A meghallgatás során megértésre talált az a tény, hogy a fórumot a Katasztrófavédelem kezdeményezte és a lakossági vélemények meghallgatása az engedélyezési eljárás része. Természetessé vált, hogy az engedélyezés és ahhoz tartozó vizsgálat részeredményeiről a katasztrófavédelem nem tud tájékoztatást adni a vizsgálat befejezéséig.
A meghallgatás tapasztalata és eredménye a következő volt:
- A lakossági kérdések bizonyították, hogy a Samsung gyár eddigi tevékenységéről, építéséről, technológiájáról, további fejlesztésekről és ehhez kapcsolódó biztonsági kérdésekről nem volt Göd lakossága megfelelően tájékoztatva.
- A fórumon világossá vált, hogy a város újonnan megválasztott vezetése nagyon komolyan, szakmailag felkészülten, a lakossági érdekek szem előtt tartásával kezeli a kérdést, nem megkerülve a legkényesebb problémákat sem.
- Az összejövetel egyik legnagyobb eredménye lehet, ha a teljes transzparencia érdekében a lakossági civil szervezetek is, időszakonként, gyárlátogatás keretében tekinthetik meg a gyárban folyó termelési folyamatokat és a felmerülő kérdéseikre választ kaphatnak.
- A jelenlévő szakemberek és hatóságok megerősítették azt a tényt, hogy a Samsung SDI Zrt. gödi gyárának katasztrófa hatásterülete Göd városának egyes részeit - kiemelten Göd Újtelep területét - érinti.
- A Polgármester tájékoztatta a jelenlévőket, hogy a technológiai engedélyezési eljárás befejeztével a város vezetése kidolgozza saját intézkedési tervét havária esetére. Erre a feladatra már felkészültek, ennek szakmai és anyagi feltételeit már biztosították, azok már rendelkezésre állnak.
- A Samsung működésének lakosságot érintő legnagyobb problémáira ez a meghallgatás azonban nem adott választ, mivel nem volt tárgya.
Nyitva maradt kérdések a következők voltak:
- Hogyan lehet a gyár működésének környezetszennyező, környezetet terhelő hatásait csökkenteni, esetleg megszüntetni?
- Ki és hogyan téríti meg a gyár telepítésével és üzemelésével okozott lakossági károkat, értékcsökkenéseket?
- Esetleges katasztrófa esetén lesz e elegendő egészségügyi, orvosi, műszaki kapacitás a vészhelyzet megfelelő elhárítására és kezelésére?
Számtalan olyan fajsúlyos kérdés maradt nyitva, melyet a közeljövőben és a gyár működése során folyamatosan és a jövőben is meg kell megoldani.
Nem könnyű feladat lesz ez, mivel Göd és Dunakeszi közé beszorítottan egy hatalmas ipari üzem nőtte ki magát, melynek igazán egy elszeparált ipari telepen lenne a helye.
Várhatóan ennek az ipari-lakossági együttélésnek még számtalan problémája fog még keletkezni, ami folyamatos egymásra figyelést és együttműködést kíván a felek részéről.
Az biztató jel lehet a probléma kezelésére, hogy Göd város vezetése megfelelő súllyal kezeli az ügyet, a gyár képviselői és hatóságok részéről nyitottság és tárgyilagos tájékoztatás és együttműködési készség volt tapasztalható.
DG.