A HATÓSÁGOK TOVÁBBRA IS SZÁMÍTANAK AZ EMBEREK EGYÜTTMŰKÖDÉSÉRE!
Lehetséges jogsértések következményei járvány idején:
A koronavírus-fertőzés elleni védelmet, a megelőzést, az egészségügyi és járványügyi helyzet alakulásának figyelemmel kísérését kiemelten fontos feladatként kezeli a rendőrség is.
A feladatok között nem csupán a konkrét intézkedések, hanem a tájékoztatás is prioritást élvez.
A tájékoztatás része az is, hogy a lakosság védelme érdekében hozott intézkedések be nem tartása, az azokkal ellentétes magatartás milyen jogsértéseket valósít meg, és mindez, milyen jogkövetkezménnyel jár.
A Büntető Törvénykönyvről szóló 2012. évi C. törvény 361. §-a egyértelműen meghatározza, hogy mi minősül járványügyi szabályszegésnek:
Vétséget követ el és elzárással is büntethető:
- aki a zárlati kötelezettség alá tartozó fertőző betegség behurcolásának vagy
terjedésének megakadályozása végett elrendelt járványügyi elkülönítés, megfigyelés, zárlat vagy ellenőrzés szabályait megszegi, - aki járvány idején az elrendelt járványügyi elkülönítés, megfigyelés, zárlat vagy ellenőrzés szabályait megszegi, valamint a fertőző állatbetegségek vagy növényi zárlati károsítók be- és kihurcolásának, valamint terjedésének megakadályozása vagy előfordulásának felszámolása végett elrendelt növény-egészségügyi vagy állatjárványügyi intézkedés szabályait megszegi.
Súlyos testi sértés bűntettét vagy halált okozó testi sértés bűntettét követi el:
- aki tisztában van betegségével (fertőzöttségével), és annak tudatában mégis megszegi a járványügyi szabályokat, az súlyos testi sértés bűntettét követi el,
- amennyiben magatartása más ember halálához vezet, az halált okozó testi sértés bűntettét követi el.
Ne feledjék: járvány idején együttműködésre és közreműködésre egyaránt szükség van!
A koronavírussal kapcsolatban hiteles és naprakész tájékoztatás itt érhető el:
Forrás: ORFK Kommunikációs Szolgálat