Míg Izland az élen áll koronavírus-tesztek végzésének gyakorisága szempontjából, az osztrákok pedig a jó középmezőnybe tehetők, Magyarország igencsak hátrafelé kullog egy 35 országot vizsgáló nemzetközi listán: Kanadában háromszor, Németországban négyszer, Észtországban hatszor annyi tesztet végeznek arányaiban, mint nálunk.
Az itt található táblázat a tesztelési lefedettségek mértékét mutatja - ezer emberre eső tesztek számával.
Az országok különböző módon jelentik be a tesztelési adatokat: egyesek beszámolnak a tesztek számáról, mások pedig a tesztelt személyek számáról. Ez a megkülönböztetés fontos - az embereket többször tesztelhetik és az egy személyen elvégzett tesztek száma valószínűleg országonként változik. 1
Különböző országokban óriási különbségeket látunk a tesztelési lefedettség terén. Izlandon több mint 100 tesztet végeztek ezer emberre, ez jóval több, mint bármely más országban. Indonéziában a tesztelési lefedettség nagyon alacsony, ezer emberre számítva csak 0,1 teszt van. 2
Általánosságban azt várhatjuk el, hogy a több vizsgálat, két okból, megbízhatóbb adatokat jelent a megerősített esetekről.
Először is, a nagyobb mértékű tesztelés, nagyobb „mintát” biztosít nekünk, a fertőzési állapotról. Ha mindenkit tesztelnének, tudnánk a fertőzött emberek valódi számát.
Másodszor, előfordulhat, hogy a nagy tesztelési kapacitással rendelkező országoknak nem kell annyit tesztelniük. Ha a tesztelési kapacitás alacsony, a teszteket fenntarthatjuk (vagy „ésszerűsíthetjük”) a különösen magas kockázatú csoportok számára.
Ha a vizsgálati lefedettség magasabb, a tesztelt emberek „mintája” kevésbé elfogult képet nyújthat a vírus valódi előfordulásáról. 3
Töltse le az adatokat: teljes tesztelési adatkészletünket a részletes forrásleírásokkal együtt elérhetővé tesszük a Github-on .
Bővebben a témáról az alábbiakban olvashatsz:
https://ourworldindata.org/what-can-data-on-testing-tell-us-about-the-pandemic