Viták a világ minden tájáról a "covid-19 útlevél" előnyeiről
A világ kormányai és szervezetei fontolóra veszik a "covid-19 útlevelek" használatát, amelyek alkalmazása elősegítheti a koronavírus terjedésének megakadályozását és segíthetik a bevezetett korlátozások fokozatos megnyitását és enyhítését.
Ez a dokumentum lehet az egyik módja az elszigeteltségből való kilábalásnak, mivel azonosítja azokat az embereket, akiknek a koronavírussal szemben ellenanyagai vannak.
A szakértők azonban szkeptikusak ezen tesztek pontosságát illetően.
Az ötlet támogatói szerint az így azonosított emberek elektronikus vagy papír igazolást kaphatnak, amely segíti őket visszatérni a normál életükbe.
Husayn Kassai, az Onfido induló vezetője szerint ez a dokumentum kulcsfontosságú lehet a gazdaságok újraindításában.
Chile már megkezdte a tanúsítványok kiadását a koronavírussal rendelkező emberek számára. Németországban és másutt is folytatnak vitát erről a kérdésről.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) azonban nemrégiben figyelmeztetett, hogy jelenleg nincs bizonyíték arra, hogy a covid-19-ből felépült és antitestekkel rendelkező személyek nem lehetnek újra fertőzöttek!
Hangsúlyozták, hogy a fertőzött személyeknél az ellenanyagok kialakulása, bizonyos szintű védelmet nyújtanak számukra, de hozzátették, hogy jelenleg nincs ismeret arról, hogy "milyen szintű ez a védelem és az meddig tart."
Claire Standley, a Georgetown University professzora és közegészségügyi kutatója szkeptikusan szemlélte ezen igazolások gondolatát, mivel még nincs bizonyosság arról, hogy "az ellenanyagok mennyire védenek az újrafertőzéssel szemben".
Alan Wu, a Kaliforniai San Francisco Egyetem patológusa szintén óvatosságra szólít fel.
"Mindannyian azt akarjuk hinni, hogy egy ellenanyag megléte azt jelenti, hogy immunisok vagyunk. De nem vagyunk biztosak ebben. E vírus ellenanyag-tesztjével kapcsolatos tapasztalat nem elégséges annak megerősítéséhez, hogy egy személyt nem fertőződhet újra, még akkor is, ha kialakult benne az ellenanyag."
A digitalizáló cégek azt állítják, hogy az ilyen útlevél kiállítása nem veszélyeztetné a személyes adatokat.
Ugyanakkor egy másik probléma merül fel - mondja Standley -, hogy egyesek megpróbálják szándékosan megfertőzni magukat, hogy értékes papírt szerezzenek és visszatérjenek tevékenységükhöz.
Jules Polonetsky, a washingtoni adatvédelmi vezető véleménye szerint ezek az útlevelek "valószínűleg haszontalanok és ártalmasak" lesznek.
"Ha az emberek vissza akarnak menni dolgozni, ez hatalmas motiváció lenne a csalásra, megpróbálnák megtalálni a módját a tanúsítvány bármely módon történő megszerzésére, hogy dolgozzanak" - mondja.
Hina / Fotó: Duje Antonini
Forrás: