Első körben háromszázmillió adag koronavírus-vakcina leszállítására szerződött négy európai ország, Hollandia, Németország, Franciaország és Olaszország az Astrazeneca nevű gyógyszeripari céggel. Az oxfordi egyetemmel közösen kifejlesztett oltóanyagról még nem tudni, hogy hatásos vagy biztonságos-e, bár a tesztek a harmadik fázisban tartanak.
- A klinikai tesztekkel párhuzamosan elindítottuk a gyártást is. Ez természetesen pénzügyi kockzatot jelent, de ez az egyetlen módja annak, hogy októberben elkezdjük szállítani a vakcinát, ha a klinikai tesztek sikeresek - mondta az Astrazeneca vezérigazgatója. - Több tízmillió adag vakcinát tudunk majd szálítani még az idén az Egyesült Államokba, Európába és a világ többi részébe is, a maradékot pedig jövőre.
A járvány okozta gazdasági válságból csak az oltóanyag jelenti az egyértelmű és végleges kiutat, ezért minden állam biztosítani szeretné, hogy ha lesz vakcina, abból minél hamarabb részesülhessen - ez azonban kockázatos üzlet.
- Semmit nem tudunk erről a vakcináról - mondja a francia nemzeti kutatóintézet kutatási igazgatója, Yves Gaudin. - Semmilyen publikáció nem támasztja alá, miért lehet ezt a oltóanyagot ilyen gyorsan piacra dobni. De vissza kell vonniuk mindent, ha az oltóanyag nem véd vagy nem felel meg a biztonsági követelményeknek.
A megegyezés az első konkrét lépése a négy európai állam által a vakcina beszerzésére létrehozott szövetségnek, amelyhez más európai országok is csatlakozhatnak.
A szerződő felek hozzájárulnak a gyártási és fejlesztési költségekhez is.
Az Astrazenecával hasonló megállapodást kötött már az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság is, és tárgyalásokat folytat az Európai Bizottság is.
Forrás: euronews