Hónap elején még hajnalban lehetett megfigyelni, ám aki nem szeret korán kelni, annak jó hír, hogy július 15-étől az üstökös már a kora esti égen észlelhető.
Az MCSE hangsúlyozza, az üstökös észleléséhez mindenképpen nagyon jó északi horizont szükséges, és ugyancsak fontos a jó átlátszóság. Ebben a tekintetben a hidegfrontokat követő éjszakák mindenképpen javítják az észlelhetőséget és az észlelési élményt is. Ha pedig minden igaz, csütörtökön épp egy hidegfront éri el hazánkat.
Igencsak ritkán van lehetőség szabad szemmel üstököst megfigyelni az égen, idén júliusban azonban a C/2020 F3 (NEOWISE) üstökös még a laikust is elkápráztatja. A Magyar Csillagászati Egyesület (MCSE) beszámolója szerint az égitestet 2020. március 27-én fedezte fel a NASA. Ekkor még a déli égbolton, a Puppis (Hajófara) csillagképben kúszott a csillagok előterében, de később átjött az északi égre, és napközelsége környékén már az északi félteke megfigyelői számára elérhető.
Képkommentár: 2020.07.08-án hajnalban ismét észleltük a C/2020 F3 (NEOWISE) üstököst feleségemmel, Szakály Nikolettával Privlakából, Horvátországból. Az üstökös látványát egyre fényesebb, összetett struktúrájú és változatos színű éjszakai világító felhők (NLC) tették még különlegesebbé. A fotografikus észlelés mellett a páratlan látványt Zeiss 10×40-es binokulárral és szabad szemmel is figyelemmel követtük. Az üstökös egészen 2:44 UT-ig észlelhető volt vizuálisan a kristálytiszta égen. (Szendrői Gábor)
Üstökösészlelések az MCSE Észlelésfeltöltőjén (jó böngészést!): https://eszlelesek.mcse.hu/browse.php?cat=U
Forrás: https://24.hu/tudomany/2020/07/14/ustokos-megfigyeles-este-egbolt/