Az új anyát kinevelő méhcsaládok gyakran felkerekednek, új otthont keresnek maguknak. Ez történhetett tegnap Dunakeszin is!
Tegnap közzétettük Varga Zoltán képviselő posztjából egy fán csüngő méhcsalád képét, mely a Folyam utca alatti ártéren telepedett meg egy fán. Szemtanuk elmondása alapján olyan 40 cm hosszú csüngő méhraj félelmetes látvány volt közelről. Kérdeztük, mi lett a méhcsalád sorsa:
„Lakossági bejelentés alapján értesítettem a Hivatal illetékes osztályát. A helyszínre a Polgármesteri Hivatal méhész szakembert hívott, aki kiérkezésekor a rajt már nem találta a megadott fán. A szakember szerint vélhetően továbbrepültek. Örülök, hogy senki nem bántotta őket és a szép időben sűrűn használt területen baleset sem történt, hisz sokan allergiásak a méhcsípésre.”- írta válaszában Varga Zoltán képviselő.
Rákerestünk az interneten szakoldalakra. Egyik így ír az esetről és a teendőkről:
„Ilyen esetben egy hömpölygő méhfelhőt lát az ember, mely tétován repül a levegőben. Bárhol leszállhatnak. Cégünk vállalja a méhcsaládok eltávolítását, rejtett helyekről pedig a szakszerű porozását. Kóbor méhcsaládok, elszabadult méhrajok megjelenésével kapcsolatban ezek a leggyakrabban felmerülő kérdések:
“Mit tegyek akkor, ha méhek rajzanak az udvarom felett?”
Semmit ne tegyen, amíg a méhek le nem szállnak valahová.
“Mennyire veszélyes egy elszabadult méhraj?”
A méhek a királynő védelmezésével vannak elfoglalva, ha tisztes távolságot tart a méhrajtól, illetve a már letelepedett rajt nem próbálja piszkálni, ledobni, lefújni, lelőni, vagy bármilyen barkács megoldással eltávolítani – akkor nem fognak támadni.
“Kit hívjak, ha méhraj telepedett le a környezetemben?”
Méhészek is befoghatják a rajt, azonban a méhészek féltik a saját – egészséges – méhcsaládjaikat. Legtöbbször nem vállalják el a méhek begyűjtését, ugyanis a kóbor méhek számos betegséggel fertőzhetik meg a méhész saját családjait is.
Egyes területeken időnként zárlatot is elrendelnek. Egy fertőző betegség (nyúlós költésrothadás) miatt a zárlat alatti területeken kirajzott méheket el kell pusztítani.
“Méhraj csüng a fán, lefújhatom őket darázsirtó spray-vel?”
Nem javasoljuk. A méhek fenyegetve érzik magukat, és tömegesen támadhatnak.
Itt is olvashatsz erről többet:
https://agrohydro.hu/mehek-befogasa-mehek-irtasa/
A kép csak illusztráció, eredeti képek a korábbi poosztokban.