Két poszt a magabiztosság és a kompetencia kapcsolatáról.
Dr. Aschenbrenner Zsuzsa pszichoszomatikus gyerekorvos, baba-mama konzulens:
"Muszáj valamennyire intelligensnek lenni ahhoz, hogy észrevedd, milyen hülye vagy..."
(Bocs )
Bár egynémely egészségügyi témában megütöm a szakértő kategóriáját, mégis minden kérdésre adott válaszomat, a bejegyzéseimet alaposan megrágom, ha kell, utánajárok/olvasok.
Gondolkodom, (olykor kételkedem és visszakérdezek) tehát vagyok
Ha kételkedsz vagy bizonytalan vagy, te is olvass, kérdezz, gondolkodj bátran, de előtte nézd meg jól a forrását!"
Dávid Tasnádi:
"Dunning-Kruger effektusnak hívják a jelenséget. A Cornell Egyetem két kutatója, Justin Kruger és David Dunning kísérletekkel bizonyította be, hogy minél kevesebbet tud valaki egy adott dologról, annál inkább hajlamos arra, hogy túlbecsülje saját tudását (”amikor a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.”). Ha valakinek egy adott területen nincs semmiféle szaktudása, azzal többnyire tisztában van, így a magabiztossága ennek megfelelően alacsony.
A minimális tudással, és tapasztalattal rendelkezők hajlamosak azt hinni magukról, hogy ők kiválóak. (nem értik, hogy nem értik). A tudás és tapasztalat gyarapodásával jellemző a magabiztosság visszaesése, a saját hiányosságok felismerésének képessége ilyenkor nő. A szakértői tudásszintnél éri el a magabiztosság ugyanazt a szintet, mint a minimális tudás esetén. Vagy ahogy John Cleese mondja: „Muszáj valamennyire intelligensnek lenni ahhoz, hogy észrevedd, milyen hülye vagy.”
Forrás:
https://www.facebook.com/babaharmonia/posts/2549371501751091/