A Svéd Királyi Tudományos Akadémia hétfőn hozta nyilvánosságra a 2020-as orvosi, kedden pedig a fizikai Nobel-díj nyerteseinek névsorát. Szerdán délelőtt bejelentették a kémiai Nobel-díjazottakat is. A legrangosabb tudományos kitüntetést Emmanuelle Charpentier és Jennifer A. Doudna megosztva kapták a modern génszerkesztési eljárások, azon belül is a CRISPR/Cas9 kifejlesztéséért.
- Emmanuelle Charpentiera mikrobiológia, a genetika és a biokémia professzora, valamint a berlini Max Planck Intézet patogénkutató részlegének alapítója. 1968-ban született a franciaországi Juvisy-sur-Orge-ban. Fontos szerepet játszott a bakteriális CRISPR/Cas9 immunrendszer molekuláris mechanizmusainak felismerésében, ami végül a génszerkesztő eszköz létrehozásához vezetett.
- Jennifer A. Doudna 1964-ben született Washingtonban; ma az egyesült államokbeli Kaliforniai Egyetemen tanít, és a Harvard Orvosi Intézetben dolgozik. Úttörő kutatója volt a katalitikus ribonukleinsav röntgenvizsgálatának, az RNS-interferenciák felismerésének, valamint a CRISPR (Clustered Regularly Interspaced Short Palindromic Repeats) DNS-szekvenciáknak.
Charpentier és Doudna kitüntetése nemcsak az általuk végzett kutatás miatt átütő jelentőségű, hanem azért is, mert még sosem fordult elő, hogy a megosztott kémiai Nobel-díjat két nő kapta volna.
Teljes cikk itt olvasható:
https://qubit.hu/2020/10/07/a-genszerkesztes-uttoroi-kaptak-a-2020-as-kemiai-nobel-dijat