Kezdjük egy tegnapi történettel:
"2020.10.29. (Forrás: Fóti Aqua ÖTE)
A GPS UTASÍTÁSAIT KÖVETTE, ELAKADT EGY DŰLŐÚTON.
Az esti órákban segítséget kért egy férfi, akit a GPS utasításai Fót külterületén egy mély talajú dűlőútra navigáltak. A szerencsétlen autós addig követte az instrukciókat, amíg el nem akadt a sárban. A Katasztrófavédelem irányítása alapján a helyszínre a Fóti Aqua ÖTE műszaki mentőszere vonult, aki csörlőtechnika alkalmazásával segített az elakadt gépkocsit."
Már a múlt század utolsó negyedében, igaz akkor csak a haditechnika területén, már alkalmazták a GPS-t helymeghatározásra, navigálásra és még ezernyi célból.
A századfordulón már megjelent a polgári alkalmazása is, elsősorban a hajózás területén, majd berobbant a közúti közlekedésbe, utána a sportolás területére, ma már szinte minden mozgási területünkön alkalmazzuk, például parkolás esetében is.
Nélkülönözhetetlen eszközzé kezd válni, de azért tudnunk kell róla, hogy csak egy segédeszköz, amit ha bekapcsolsz rögtön ott a tájékoztatás, használatából eredően keletkezett károkért felelősséget nem vállal a gyártó.
A tengerhajózásnál például akár 400 méter eltérés is lehet a jelzett és valós hely között, attól függően, hogy a jelzett hely alá milyen típusú térkép van betöltve.
Lehet rossz információ is, ha nincs lefrissítve a térkép, vagy egyszerűen csak hibás.
Tehát, mielőtt elindulsz az ismeretlen felé, a hagyományos tájékozódás elmaradhatatlan!
(kc)