A Szovjetunió látványprojektjei ma már elhagyatottan lebegnek a tengeren. De mik ezek? És miért nem foglalkozik velük senki?
Az ekranoplánok voltak talán a legmenőbb szerkezetek, amik a Szovjetunió technológiai felsőbbrendűségét próbálták demonstrálni a nyugati világ felé. Ezek az elsősorban katonai használatra tervezett járművek se nem repülők, se nem hajók nem voltak. Az ekronaplánok a víz vagy akár a föld felszínén, nagyon alacsony magasságban siklottak úgy, hogy nagy nyomású gázt szorítottak a rövid szárny és a felszín közé. Erre csak haladás közben voltak képesek, tehát álló helyzetben nem tudtak lebegni.
Mindezek ellenére a Nemzetközi Tengerészeti Szervezet (International Maritime Organization) hivatalosan hajóként jegyezte ezeket a járműveket.
Hadászati szempontból kifejezetten praktikusak voltak az ekronaplánok, mivel menet közben nem értek a vízhez, így a vízalatti műveleteket érzékelő szonárok nem voltak képesek felderíteni őket. Nem véletlen, hogy a szovjetek úgy tervezték ezeket a gépeket, hogy alkalmasak legyenek nukleáris rakéták szállítására és bevetésére is.
Teljes cikk itt olvasható:
https://player.hu/tech-3/szovjetunio-ekronaplan-partra-sodor-kaszpi-tenger/