A COVID-19 vakcina fejlesztési versenyben a magyar falusi kisüzem globális szerepet vállal
A magyar fővárostól keletre Szirákon, egy domboldalon található egy falusi házban kis családi vállalkozás segíti a világ nagy gyógyszeripari vállalatainak fejlesztő munkálatait a koronavírus elleni oltás útján.
A 71 éves Noémi Lukács biológus visszavonult Szirákra, a szülőfalujába és munkatársaival kikísérleteztek egy fontos genetikai érzékelőt, melynek néhány grammja egy évig is képes ellátni az egész világipart.
"Monoklonális antitesteket állítunk elő" - mondta Lukács Noémi a Reuters hírügynökségnek abban az egy emeletes házban, ahol született, melyet világszínvonalú laboratóriummá alakított át. A fehér por mikrogrammjait innen küldik világszerte a kutató bázisokra.
"Ezek az antitestek felismerik a kettős szálú RNS-t (dsRNS)" - magyarázta. A DsRNS a vírusok replikációjának mellékterméke, ezért jelenléte jelzi egy élő vírus jelenlétét, amely hosszú ideje hasznos a vírusokkal kapcsolatos kutatásokban.
Az előállított antitestek az amerikai óriás Pfizer és a német BioNTech által használt kisérleti folyamatokban segítette a COVID-19 kísérleti vakcinájuk létrehozását.
Lukács Noémi antitestei a vakcinák minőségellenőrzésének egyik legelterjedtebb módja.
Teljes cikk itt lvasható:
Kép:
Torok Alexandra és Noemi Lukacs magyar biológusok ellenőrzik egyfajta genetikai szenzor antitestjének tisztaságát, amelyet egy kis családi vállalat gyártott és a koronavírus elleni oltásért folytatott versenyben a legnagyobb gyógyszergyáraknak adtak el, Szirakon, 2020. november 13-án. REUTERS / Szabo Bernadett