Kutatók egy csoportja olyan áttetsző, vékony szilíciumréteget tartalmazó fotovoltaikus eszközt dolgozott ki, amely nemcsak megjelenése, hanem hatékonysága miatt is nagyban hozzájárulhat a zöld technológia fejlődéséhez.
A dél-koreai Incshon Nemzeti Egyetem csapata a közelmúltban egy új, fém-oxid alapú, áttetsző fotovoltaikus eszközt tervezett – számol be az EurekAlert. A szakértők egy ultravékony szilíciumréteget helyeztek egy átlátszó cink-, illetve nikkel-oxid félvezető közé. Dzsoondong Kim, a csapat vezetője szerint céljuk egy nagy mennyiségű energiát előállító TPV eszköz megalkotása volt.
A fejlesztés a sima áttetsző termékekhez képest az elektromágneses sugárzás hosszabb hullámhosszait is képes hasznosítani, a fotongyűjtést pedig igen hatékonyan végzi. A rendszerben a töltött részecskék gyorsabban jutnak el az elektródákhoz, ráadásul az eszköz kevésbé fényes, például felhős napokon is képes energiát termelni.
A kutatók az eddigi eredmények alapján bíznak benne, hogy egy, a való életben is alkalmazható technológiára bukkantak. Kim szerint a TPV eszközöket rengeteg területen hasznosíthatnánk, kezdve az épületektől egészen a járművekig. A szakértők abban is reménykednek, hogy a legújabb technológiákkal, például a kétdimenziós félvezetőkkel, tovább fejleszthetik eszközüket.
A teljes cikk itt olvasható: