2021-ben 9 milliárdot szán a kormány a magyar űripar fejlesztésére. A Nemzeti Űrstratégia megalkotásának és a nemzeti űripar fejlesztésének egyik mozgatórugója Sárhegyi István. A 26 éves jogász-közgazdász végzettségű üzletember 2017-ben ismerkedett meg az űrszektorban rejlő lehetőségekkel a Nemzetközi Űregyetemen.
A fiatal jogász-közgazdász az írországi Corkban végezte el az Űregyetem három hónapos programját, ahol a kurzus végén 40 emberrel közös projektet dolgoztak ki.
A szakember szerint idén Magyarország kormányzati szinten már 9 milliárd forintot különített el az űrszektorra, ami még a visegrádi országokéhoz képest is minimális, de mindenképpen előremutató.
A nagy állami zászlóshajó projektek közül kettőt említett:
- A kormány tervei szerint újra magyar űrhajóst vinnének az űrbe 2024-25 környékén.
- 2024-ben pályára állítanák az első magyar úgynevezett geostacionárius műholdat.
Sárhegyi István szerint a magyar űrhajós kutatási, a műhold fellövése pedig ipari csúcs lehetne Magyarország számára. Az űrhajós-projekthez azonban az oroszok segítségére van szükség.
„Az oroszokkal már folynak a tárgyalások. Az persze mindig téma, hogy miért az oroszokkal barátkozunk ebben a témában, de ez nem putyini kérdés” – magyarázta az űrjogász, aki szerint az Interkozmosszal nem csak Farkas Bertalan, az első magyar űrhajós miatt vannak jó kapcsolatai Magyarországnak, hanem azért is, mert Oroszországon kívül ma egyetlen ügynökség sem képes embert juttatni a világűrbe. Sárhegyi István szerint így a 2024-re kitűzött cél megvalósulásának az esélye óriási.
Teljes cikk: