A SIM-KÁRTYA MEGHALT, DE SZOFTVERKÉNT SZÜLETIK ÚJJÁ
eSIM – kis e, nagy SIM. Az utóbbit mindenki ismeri, aki életében legalább egyszer vett már mobiltelefont, és bepréselte a készülék megfelelő nyílásába a szolgáltatótól kapott rézszínű csipet – a SIM-kártyát.
A SIM (Subscriber Identity Module) előfizető-azonosító modult jelent. Na és az e? Az ekönyvre vagy az e-kereskedelemre gondolva nyilván rávágod, hogy e = elektronikus, de az eSIM e-je beágyazottat, beépítettet (embedded) jelent; esetünkben egy, a készülékbe épített SIM kártyát.
Az első, bankkártyányi SIM-ek az új kártyatípusok megjelenésével körömpiszoknyivá zsugorodtak: a beágyazott SIM-ek papírvékony, alig 30 négyzetmilliméteres csipek. Ezt hallva nyilván felszisszensz, ha tudod, hogy a modern SIM-kártyák cseréjéhez néha egy agysebész kézügyessége kell, de ne aggódj: az eSIM nagy előnye, hogy nem kell apró csipekkel vacakolnod. A telefonodba, a tabletedbe és az okosórádba épített kártya nem hardverként, hanem szoftverként fog viselkedni, és te is aszerint kezeled majd.
Az eSIM szabványt a nemzetközi mobilszolgáltató-szövetség, a GSM Association (GSMA) dolgozta ki. A célkitűzésük, hogy az eSIM leváltsa a hagyományos SIM-kártyákat, egyre reálisabbnak tűnik: már egy éve is több mint 200 mobilszolgáltató tört lándzsát az eSIM mellett. A GSMA szerint 2025-re a készülékek 60 százaléka eSIM-kompatibilis lesz; az IDC egyik tanulmánya pedig azt jósolja, hogy két éven belül az eSIM lesz a domináns SIM technológia.Forrás:
https://qubit.hu/2021/03/18/a-sim-kartya-meghalt-de-szoftverkent-szuletik-ujja