A koronavírus-járvány idején világszerte nőtt az igény a megbízható hírekre. A megosztottabb társadalmakban azonban ez a körülmény tovább erősítette az egyébként is jelen lévő bizalmi válságot – derült ki a Reuters Intézet Digital News Report 2021 médiatrend-kutatásából.
Az oxfordi egyetemen működő intézmény már tizedik éve készít jelentést, idén már 46 országban vizsgálták a média helyzetét. A hírekbe vetett bizalom szempontjából Magyarország a régióban a legutolsó helyen áll, Szlovákia mellett - mindössze 30 százalék tartja megbízhatónak a híreket.
„A magyarok az intézményekben úgy általában nem nagyon bíznak”
A magyarországi kutatást a CEU Demokrácia Intézetének Média-, Adat- és Társadalomkutató Központja végezte. Bognár Éva, a központ kutatója szerint nemzetközi összehasonlításokban az intézményekbe vetett bizalom viszonylag alacsony Magyarországon. A média pedig ehhez képest is egy „rosszul teljesítő szféra.”
A kutató szerint a bizalmatlanság fő okai között lehet, hogy a társadalom megosztott, erősen vitatott a közszolgálati média megítélése - és sem a politikai szereplők, sem a társadalom nem tartja feltétlenül független szférának az újságírást.
„Nincs egy olyan közös hírforrás gyakorlatilag, amiről azt mondanánk, hogy – na, ami onnan jön, az oké. És ez pláne egy ilyen világjárvány, egy ilyen egészségügyi krízis idején rettenetesen veszélyes.”
Bognár Éva
kutató, CEU Demokrácia Intézet, Média-, Adat- és Társadalomkutató Központ
A teljes cikk itt olvasható: