Elveszítette stabilitását az atlanti-óceáni áramlatrendszer, az összeomlás korai jelei mutatkoznak
- Egy új kutatás szerint elveszítette stabilitását az atlanti-óceáni áramlatrendszer, összeomlásának korai jelei mutatkoznak.
- Ha ez megtörténik, annak világszerte pusztító következményei lehetnek, de elsősorban az európai klímára lehet súlyos hatással.
Az atlanti meridionális áramlási rendszer (AMOC) a meleg vizet északabbra, a hideget délebbre irányítja, biztosítva, hogy a magasabb szélességi körön fekvő szárazföldi területek (köztük Európa) klímája viszonylag enyhe legyen.
A Potsdami Klímakutató Intézet (PIK) tudósa, Niklas Boers a Nature Climate Change tudományos lapban mutatta be a tanulmányát, ami szerint az AMOC soha nem volt ennyire gyenge az elmúlt ezer évben, mint most. Azt nem lehetett tudni, hogy ennek hátterében a keringésben bekövetkezett változás, vagy valóban a dinamikai stabilitás elvesztése áll, de a különbség döntő jelentőségű – mondta Boers.
A stabilitás csökkenése azt jelenti, hogy az atlanti-óceáni áramlat kritikus ponthoz közelít, amin túlhaladva valószínűleg visszafordíthatatlanul legyengülhet, majd összeomolhat.
Boers ennek felderítésére az Atlanti-óceán felszínén a hőmérséklet és sótartalom mintázatát vizsgálta. Az elemzése szerint az áramlatnak az elmúlt évszázadban tapasztalható gyengülése valószínűleg a stabilitás elvesztésével függ össze.
„Ez azt jelenti, hogy az AMOC egy kritikus határérték felé tart, és minden kibocsátott 1 gramm szén-dioxid növeli a valószínűségét annak, hogy eléri ezt a kritikus értéket” – közölte.
Amikor átlépi ezt a pontot, az AMOC néhány évtizeden belül leállhat, ez pedig drámai következményekkel járhat: komolyan összezavarhatja a nagy esőzéseket, amiktől Indiában, Dél-Amerikában és Nyugat-Afrikában emberek milliárdjainak tápláléka függ. Európa heves viharokat élhet meg, lecsökkenhet a kontinens hőmérséklete, miközben az Amazonas esőerdei mellett a déli-sarkvidéki jégtakarót is komoly veszély fenyegetné.
Más klímamodellek szerint az AMOC a következő évszázadban folyamatosan gyengülni fog, de valószerűtlen, hogy 2100 előtt összeomlik. (MTI)
Forrás: