Az uniós kormányzás adósságának és kiadásainak szabályozását a pandémia miatt felfüggesztették. Vajon megváltoztatják most, a klímaváltozás és az ukrajnai háború hatására? Erről volt szó a Real Economy adásában.
Az Európai Unió újragondolja a kiadások, adósságok és befektetések szabályozását, amely meghatározza az európai gazdaság jövőjét. A jelenlegi szabályozás a maastrichti szerződésig nyúlik vissza: a kormányoknak 3 százalék alatt kell tartaniuk a hiányt, és 60 százalék alatt az államadósságot. Ezt ideiglenesen felfüggesztették a pandémia alatt, vagyis a kormányok többet is költhettek. Az ukrajnai háború gazdasági hatásai miatt vajon új szabályokra lesz szükség?
Az Európai Bizottság az uniós országok közkiadásait, adósságát és beruházásait szabályozó költségvetési szabályok reformját készíti elő. A kérdés az, mit jelent ez az uniós kormányzati kiadások jövőjére nézve, különösen az éghajlatváltozás elleni küzdelemmel kapcsolatos beruházások tekintetében.
Sigrid Kaag holland és Nadia Calviño spanyol pénzügyminiszter olyan reformot sürget, amely lehetővé tenné a zöld és a digitális átállás megvalósításához szükséges állami beruházásokat. A két pénzügyminiszter április 4-én, az euróövezeti pénzügyminiszterek luxembourgi értekezletén ismertette közös nyilatkozatukat.
Gyorstalpaló az EU fiskális szabályairól:
Az EU fiskális szabályai meghatározzák, hogy az országok hogyan kezeljék az államháztartásukat. Alapszabály, hogy az államháztartási hiány legfeljebb a GDP 3 százaléka, az államadósság pedig legfeljebb 60 százaléka lehet.
A pandémia alatt ezt a szabályt felfüggesztették, de a tervek szerint 2023-tól visszaállítják. Az évek során a szabályok működtetése túlságosan bonyolulttá vált. Ráadásul a gazdasági környezet is megváltozott: megnőtt az adósság, kormányzati befektetésekre van igény az európai zöld- és digitális átállás miatt, és itt az ukrajnai háború is.
Az Európai Bizottság újraindította az uniós gazdasági kormányzás felülvizsgálatát, egy nyilvános vitával együtt – szakszervezetekkel, akadémikusokkal, központi bankokkal, nemzeti országgyűlésekkel és uniós pénzügyminiszterekkel. A javaslatokat még 2022-ben előterjesztik.
Az uniós tagállamok GDP-hez viszonyított államháztartási hiánya
Az uniós szabályozás szerint a kormányoknak a GDP 60%-a alatt kellene tartani a hiányt.
Közben több pénz kell a zöld beruházásokra
A felülvizsgálat célja, hogy fenntartható államháztartás mellett ösztönözni tudják – különösen a zöld – beruházásokat.
Teljes cikk: