Pár éven belül érkezhetnek a miniatomerőművek
Egymilliárdba sem kerül, elfér egy konténerben, és megszabadít az orosz gáztól.
A brit állam 2024 közepére engedélyezheti a Rolls-Royce miniatomerőművek gyártását – mondták a cég vezetői a Guardiannek.
A nukleáris szerkezetek technikai megoldásai az atomtengeralattjárókban használt kompakt reaktorokon alapulnak. Gyárak mellé telepítenék őket, így helyben szolgáltatnának energiát, és innen kapcsolódnának az ország villamos hálózatára.
A „kis moduláris erőműnek” nevezett 470 megawattos egységek 2,3 millió dollárba, vagyis 2022 áprilisi árfolyamon mintegy 800 millió forintba kerülnének, és konténerben szállítva bárhova gyorsan szállíthatóak és telepíthetőek lennének, ahol van 10 hektár szabad terület, de akár hajón vagy repülőgépen is elhelyezhetnék őket.
Szabadulnának a fosszíliáktól
A Boris Johnson vezette brit kormány az Ukrajna megtámadása miatt nemzetközi szankciók alá kerülő Oroszországtól nem kíván több gázt vásárolni, és a nemrég bemutatott új energiastratégiájában központi szerepet kapott az atomenergia. A tervek szerint
A KÖVETKEZŐ ÉVEKBEN NAGY-BRITANNIA ENERGIAFOGYASZTÁSÁNAK NEGYEDÉT NUKLEÁRIS ENERGIÁBÓL FEDEZNÉK.
A váltás alapját a miniatomerőművek képezhetik, amelyekkel csak a tengeri szélerőművek versenyezhetnek olcsóság és gyors telepíthetőség terén.
Paul Stein, a Rolls-Royce miniatomerőművekkel foglalkozó leányvállalatának igazgatója elmondta, hogy a részvételükkel készülő vonatkozó törvényeket és szabályokat várhatóan 2024 közepére fogadják el és várhatóan 2029-re kapcsolódhatnak a hálózatra az első erőművek.
A ROLLS-ROYCE VÁRAKOZÁSAI SZERINT AZ ATOMENERGIA NAGYOBB ÜZLET LEHET, MINT A SUGÁRHAJTÓMŰVEK ÉS DÍZELMOTOROK GYÁRTÁSA.
A brit vállalaton kívül az amerikai Westinghouse cég is jelezte, hogy beszáll a miniatomerőművek gyártásába.
Forrás: