“Sokak életéhez van közünk. Némelyekéhez kevesebb, némelyekéhez nagyon is sok. De nem fogják tudni a nevünket. Azt sem, hogy mit tettünk értük. A mi munkák rejtett és névtelen.”
Dr. Felkai Tamás – mentőorvos*
- május 10-én alakult meg Budapesten az Önkéntes Mentőegyesület Kresz Gézafővárosi kerületorvos kezdeményezésére. A mentés ügye 1948-ig a társadalmi egyesületek kezében maradt, akkor jött létre az Országos Mentőszolgálat és ezáltal a mentés állami feladattá vált.
Napjainkban az Országos Mentőszolgálat irányítja a különböző mentőszervezetek működését, szakembereket képez, valamint országszerte oktatja az oxyológiát, azaz a mentéstant.
Május 10-ét a szolgálat születésnapjává nyilvánították, ekkor ünnepeljük A MENTŐK NAPJÁT MAGYARORSZÁGON. Ezen a napon kitüntetéseket, pénzjutalmakat adnak át az életmentésben élenjáró orvosoknak, mentősöknek, egészségügyi dolgozóknak.
***
Az idézet Dr. Felkai Tamás (1922-1997) mentőorvostól származik, ő volt az, aki jelentős eredményeket ért el a magyarországi korszerű mentéstechnika kialakításában, részt vett egy újfajta mentőautó, a rohamkocsi megszervezésében. Megvalósította az első magyarországi helyszíni tartós eredményű újraélesztést, kidolgozta a helyszíni vérpótlás technikáját. Dr. Felkai Tamás az első magyarországi mentéstörténeti kiállítás szervezője, a Mentőmúzeum újraalapítója, a Kresz Géza- és a Kovách Aladár-hagyaték felkutatója, valamint számos oktatási segédlet és dokumentumfilm szerzője.
Forrás: