Kompakt és mobil zöldáramtermelő, illetőleg -szolgáltató rendszert bocsátott piacra egy Sesame Solar nevű, michigani vállalat. A komplexum előnye, hogy szinte bárhová pillanatok alatt kitelepíthető, és vészhelyzet esetén még a villamosenergia-hálózattól távol eső helyszíneken is azonnal viszonylag bőtermő áramforrássá alakítható.
A gyártó által „nanogridként” emlegetett konstrukció szárnyként kitárható napelemekre, egy hidrogén üzemanyagcellára és egy megtermett akkumulátorra támaszkodik. Modelltől függően a csatlakoztatható energiatároló egység kapacitása 15 és 150 kilowattóra, a nappanelek kimenő teljesítménye pedig 3 és 20 kilowatt között mozog.
A beépített hidrogén üzemanyagcellák tulajdonképpen a fotovoltaikus rendszerrel felváltva bocsátják rendelkezésre az elektromosságot. A hidrogént egy napelemmel hajtott elektrolizáló berendezés némi fedélzeti vízből, az oxigénatomokról leválasztva állítja elő. Miután az oxigént kieregette magából, a rendszer a hidrogént túlnyomásos külső tartályokban raktározza el.
A hidrogén üzemanyagcella akkor aktiválódik, ha a napelemes töltés nem elegendő ahhoz, hogy a fedélzeti akkumulátor töltöttségi szintje 35 százalék fölött maradjon. Amint a tárolóegységek ismét megtelnek, az üzemanyagcella kikapcsol, és az elektrolizátorok újfent nekikezdenek a hidrogéntermelésnek.
A nanogridek szabványos szállítókonténerek vagy teherautó-trélerek alakjában gyakorlatilag bármilyen járművel az energiahálózattól elvágott helyszínekre szállíthatók, és 15 perc alatt működésbe hozhatók. Az egységek például a természeti katasztrófák hatásainak enyhítésében, orvosi segítségnyújtásban, illetve egyes katonai műveletek háttértámogatásában akár kardinális szerepet is betölthetnek.
(Forrás: New Atlas)
A nyitókép forrása: Sesame Solar
Forrás:
https://gyartastrend.hu/cikk/barhova-kitelepitheto-zoldaram-szolgaltato-nano-halozatot-dobtak-piacra