Amíg ötven éve, a vietnámi háborúban még az számított újdonságnak, hogy a televízió a helyszínről közvetítette az eseményeket, 2022-ben odáig jutottunk, hogy a Twitteren, a YouTube-on vagy adott esetben a TikTokon közzétett videóknak köszönhetően szinte élő egyenesben követhető az ukrajnai konfliktus kibontakozása. A közösségi médiában megjelenő híreket persze még akkor is érdemes fenntartással kezelni, ha első látásra teljesen meggyőző videókról vagy fotókról van szó, így a Centre For Information Resilience nevű szervezet munkássága különösen hiánypótlónak minősül.
A kifejezetten az álhírek leleplezésére létrehozott nonprofit szervezet egy olyan térképet alkotott, amelyen az igazoltan hiteles, műholdfelvételekkel összevetett fotók és videók alapján szinte valós időben értesülhetünk az orosz csapatok mozgásáról és a határmenti területeken történt kirívó eseményekről. A helyzetjelző ikonokra kattintva megnyílik egy hosszabb leírás, amelyben láthatjuk, hogy mikor és mi történt, emellett a fotó vagy videó készítésének helyét és pontos koordinátáit is megjelölik. A különböző színek az alábbiakat jelölik:
- a zöld helyzetjelzők a katonai egységeket
- a kék helyzetjelzők a műholdas képeket
- a sárga helyzetjelzők az egyéb objektumokat, például rádiós átjátszóállomást vagy katonai tábort
- a piros helyzetjelzők pedig az incidenseket, például robbantást vagy bombázást
Ezekből egyelőre keveset láthatunk a térképen, noha az ukrajnai szakadár területek felügyeletét ellátó OSCE a legutóbbi jelentésében már arról számolt be, hogy jelentősen megnövekedett a fegyveres konfliktusok száma.
Forrás: