A tizenkét éve regnáló kormány már 2010-ben sem rejtette véka alá, hogy főként a külföldi tulajdonban levő közműszolgáltatók helyett szívesebben látna állami tulajdonú szolgáltatókat. Az első vízműháborút Pécsett már 2009-ben megvívták, akkor nem éppen diplomatikus eszközökkel szorította ki a francia tulajdonost a pécsi fideszes városvezetés. Az elmúlt években a közművezetékek megadóztatásával lényegében a veszteséges működés felé tolták a 2012-es árakon befagyasztott, rezsicsökkentett hatósági árakkal üzemelő vízműveket.
Tavaly a vízművekre vonatkozó törvény módosításával lehetőséget teremtett a kormány arra, hogy azok az önkormányzatok, amelyek képtelenek megbirkózni a szolgáltatással, ingyenesen átadhassák a vízmű vagyont a feladatellátás kötelezettségével együtt az államnak. Ezzel a lehetőséggel 2021-ben a 133 településen szolgáltató Alföldvíz Zrt. élt, a cég már évek óta milliárdos veszteséget termelt.
Arról a HVG nyár közepén írt, hogy rövidesen előrukkolhat a kormány az államosítás újabb tervével, ez a „titkos” terv vált most nyílt titokká. Augusztus elején a Technológiai és Ipari Minisztériumban összehívták a cégvezetőket, és az önkormányzati szövetségek képviselőit, itt tájékoztatták őket az energiaválságból kimenekítő lehetőségről. A Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének elnöke most arról írt a vasárnap polgármestereknek megküldött levelében, hogy nem maradt más választásuk, adják át a vízművagyont is a feladatokkal együtt az államnak.
Tavaly, a salátába csomagolt jogszabállyal, amely az ingyenes vagyonátadást is a feladatellátás átvételéhez kötötte, nem volt elégedett Schmidt Jenő TÖOSZ elnök. Ekkor a belügyminisztert még arra kérte az szövetségi vezető, hogy a törvény elfogadása előtt üljenek le egyeztetni az önkormányzatokkal. Azóta az energiaárak tovább nőttek, több önkormányzat számára kigazdálkodhatatlan.
Forrás:
https://hvg.hu/kkv/20220815_vizmu_vagyonatadas_onkormanyzatok