Már akár egy 10 centis extenzív zöldtető megnöveli a hőkapacitást, így télen, nyáron csökkenti a rezsiköltséget. A zöldtetők mérséklik a városi hősziget hatást. A tető növényei gazdag élőhelyek, és óvják épületeinket is. A napelem a zöldtetőnek jóbarálja. A tető zöldítésének kulisszatitkaiba a specialista BAUDER építész- közgazdász rendszertanácsadója: Rácz István vezet be.
Az utóbbi időben az egyre többet emlegetett klímaváltozás mellett gyakran előkerül a hírekbe a biodiverzitás, azaz a biológiai sokféleség is. Ma már 4,5 milliárd, azaz az emberiség 57 %-a városokban él, hazánkban ez az arány 71 %. A legtöbb városban az egy főre jutó zöldterület/zöldfelület sajnos nagyon kevés, pedig ezek jótékony hatását nem nagyon kell magyarázni. Az egyre keményebb és gyakoribb kánikulában a saját bőrünkön érezzük egy fás és egy fátlan utca közötti különbséget, a beton és a gyep hőmérsékletéről nem is beszélve. A hőérzet mellett persze pszichésen is kellemesebb egy zöldebb környezet. Sajnos a belvárosi társasházak tetejére nem tudunk enyhítő megoldást telepíteni, de azért sok épület szóba jöhet – ha van rá pénz, szemlélet és akarat.
Minden új zöldtető egyben egy új élettér kialakulását is jelenti.
Az intenzív zöldtetők fűvel és növényekkel telepítve, közlekedő- és tartózkodó helyekkel akár kertként is funkcionálhatnak.
Az extenzív zöldtetőket igénytelen és túlnyomórészt alacsony növésű növények alkotják, és csak ellenőrzés, illetve karbantartás céljából járhatók.
Mindkét módozat értékes élettér a növények és állatok számára, és visszaad valamit a természet elvesztett darabjából.
teljes cikk: