Potyó Imre a börzsönyi csillagszellemről készített képével került a díjazottak közé a világ legfontosabb természetfotósoknak kiírt pályázatán, a Wildlife Photographer of the Yearen. A magyar fotós egy igen ritka pillanatot örökített meg, amikor a pöffeteggomba által kilövellt spórák csigavonalba rendeződnek a gomba kalapja felett.
Potyó a Qubitnek eljuttatott sajtóközleményében azt írja, számára is teljesen egyedi eseményt sikerült fotóznia, ugyanis korábban nem tapasztalta, hogy a spórák hasonlóan rendeződtek volna el. Rendszeresen fotóz gombákat, a legizgalmasabbnak a spóraszóródást tartja, ami teljesen egyedi formákat vehet fel a légmozgásnak köszönhetően.
Teljes cikk:
Potyó Imréről több:
"1982-ben születtem, jelenleg Gödön élek. Természetfotós tevékenységemet megelőzte a már gyermekkoromban kialakuló természet iránti érdeklődésem. Egyetemi tanulmányaimat Szegeden végeztem környezettudományi szakon, természetvédelmi szakirányon (SZTE TTK). A Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság munkatársa vagyok, a királyréti Hiúz Házban környezeti nevelőként tevékenykedek, így sokat lehetek odakint. A természetfotózás és a megélt élmények átadása a szenvedélyem. Korábban kutatóként dolgoztam az MTA intézeteiben (Duna-kutató Intézet és Talajtani Intézet), ahol elsősorban dunai halbiológiai felmérésekben, kétéltűekkel, kérészekkel és talajtannal kapcsolatos kutatásokban vettem részt, az MME tagjaként pedig madártani vizsgálatokat végeztem. Természetfotózással 2007-ben kezdtem el foglalkozni. Autodidakta módon képzem magam, valamint tagja vagyok a Nimród Fotóklub-nak és a naturArt-nak. Kedvenc helyszíneim a börzsönyi patakvölgyek, csúcsok és a gödi ártér. Kezdetben szinte minden érdekelt, az utóbbi években viszont főleg azokat a témákat keresem megszállottan, amelyek kevésbé ismertek még a természetfotósok előtt is. Keresem és szeretem az újat, a különleges hangulatok rabja vagyok. Legtöbbször magam fedezem fel a természetet, gyakran álmodozom, kísérletezek, és sokat kalandozom az éjszakában, leginkább a Börzsöny patakvölgyeiben. Szeretem a széleslátószöggel készített közelképeket, a merész perspektívákat, kompozíciókat és a makrófotózást. Egy-egy izgalmasabb fotóstéma kidolgozásán gyakran hosszú heteken át dolgozom. Fotóimmal az életünket körülvevő, de sokszor mégis „láthatatlan” csodákat szeretném láttatni. Az utóbbi években sikeresen szerepelek a legrangosabb hazai és nemzetközi természetfotós pályázatokon. A világ legrangosabb pályázatán, a Wildlife Photographer of the Year-en már 6 képpel szerepeltem sikerrel. Magyarországon 2018-ban és 2020-ban is megkaptam az Év Természetfotósa címet. Szívügyem a tudatformálás, így képeimmel, előadásaimmal, ismeretterjesztő cikkeimmel és túráimmal sokakat hozhattam közelebb már a természethez. Évek óta rendszeresen publikálok az Élet és Tudományban, a Varázslatos Magyarország magazinban, a Cincérben és a Magyar Nemzeti Parkok online felületére."
Forrás: