- Ukrajna orosz inváziója az Európai Unió, az Egyesült Államok és mások által bevezetett szankciók sorozatát váltotta ki. A szankciók az általános exportellenőrzés mellett az orosz pénzügyi ágazatra, központi bankjára, valamint szén- és olajexportőreire vonatkozó korlátozásokat is tartalmaztak. Eközben a külföldi cégek önszántukból kivonultak az orosz piacról egy „önszankcionáló” tendencia következtében. Felmérjük, hogy ezek a szankciók milyen hatást gyakoroltak az orosz gazdaságra az inváziót közvetlenül követően, és inkább strukturálisan.
- Az orosz adóbevételeket nem szenvedték el kellőképpen a szankciók ahhoz, hogy lerövidítsék a háború hosszát. A Bank of Russia hatékony irányítása megakadályozta a pénzügyi instabilitást, és ezáltal a reálgazdaságot is megvédte. Ez a gazdasági visszaszorítás képe azonban a végéhez közeledik.
- Oroszország fiskális bevételei most kezdenek ütni; tekintettel a szankciók terjedelmére, a gazdaság közép- és hosszú távon szenvedni fog. Nagyszámú nyugati cég önkéntes távozása, az EU esetleges energia-leválasztása és Oroszország képtelensége egyenlő alternatívákat találni súlyosan károsítja az orosz gazdaságot. Ahogy az orosz gazdaság bezárkózik önmagába, egyre nehezebb lesz megbízható adatokat találni a csapás mértékének értékeléséhez.
- Még nagyobb szankciókoordinációra van szükség az egész világon, hogy elszigeteljék az orosz gazdaságot, korlátozzák a bevételek beáramlását az orosz kasszába, és ezáltal segítsenek megállítani a háborút.
Teljes cikk érdekes részletekkel itt olvasható:
https://www.bruegel.org/policy-brief/how-have-sanctions-impacted-russia