Csúcsra pöröghetnek a Leonidák, érdemes lesz az égre nézni
Novemberben 18-áról 19-ére virradó éjszaka a Leonidák meteorraj kitörését csodálhatjuk meg az égen – ha derűs időnk lesz. Kis szerencsével óránként száznál is több hullócsillagot figyelhetünk meg a hajnali égbolton.
November 19-én hajnalban meg fogunk közelíteni egy kozmikus porfelhőt, ami a Leonidák meteorraj 55P/Tempel–Tuttle szülőüstökösének 1733-ban kidobott maradványa, ezért az eget kémlelők a szokásosnál még intenzívebb és fényesebb hullócsillag-potyogásra számíthatnak. A raj szülő égitestje 33 évente érkezik a Nap közelébe, ilyenkor leváló porszemcséket hagy maga mögött, és ha a porfelhőkön áthalad a Föld, akkor sor kerül a meteorkitörésekre.
A Leonida meteorraj nem a sok hullócsillagról híres, de 33 évente intenzívebb kitöréssel jelentkezik, mert ilyenkor a meteorraj anyagát adó 55P/Tempel–Tuttle üstökös megkerüli a Napot, és az égitesthez közel kerülve port szór szét pályája mentén. Ha Földünk ekkor halad át az üstökös pályáján, akkor látványos meteorkitörésben gyönyörködhetünk.
Idén óránként talán 200 hullócsillagot is láthatunk, ha az Oroszlán csillagképben lévő Leonidák radiánspontja pont fölöttünk lesz. Ez az augusztusi Perseidák gyakoriságának kétszerese.
Teljes cikk:
https://index.hu/tudomany/2022/11/17/leonida-meteor-urverseny-kina-amerika-hold-mars-ufo/
Kép és több információ forrása: