2023 január 2-3-á lesz látható az év első meteorzápora, a Quadrantidák
Közeleg 2023 első meteorzápora, a Quadrantidák – és ez lehet az év egyik leglátványosabb meteorzápora.
A kvadrantidák december 26-tól január 16-ig aktívak, de tetőzésüket január 2-án és 3-án érik el. A NASA szerint a csúcsidőszakban a nézők átlagosan óránként 80 meteorra számíthatnak a Föld légkörén.
A kvadrantidák drámai tűzgömbmeteorokat hoznak létre, amelyek hosszabbak és fényesebbek, mint a tipikus meteorok, mivel nagyobb törmelékdarabokból származnak.
A Kvadrantidák a 2003 EH1 nevű aszteroida törmeléknyomai, amelyet a Lowell Observatory Near-Earth-Object Search (LONEOS) 2003-ban fedeztek fel.
A NASA szerint a 2003 EH1 aszteroida 5,52 évente kerüli meg a Napot. A Föld merőleges szögben halad át a törmelék nyomvonalán, ami azt jelenti, hogy a por- és apró szikladarabkák csúcsideje rövid.
Ennek a rövid, de látványos műsornak a legjobb megtekintéséhez keressen egy olyan helyet, amely távol van a fényszennyezéstől január 2-án éjszaka vagy január 3-án hajnalban, és feküdjön le, hogy a lehető legtöbbet lássa az égboltból. (Hálózsákot vagy meleg takarót vigyen magával, hogy elkerülje a hideget.) A NASA szerint a legjobb betekintési szög, ha a lábát északkeletre helyezi. Hagyja a szemét 30 percig alkalmazkodni, hogy a leghalványabb meteorokat is elkapja.
Teljes cikk itt olvasható:
https://www.livescience.com/quadrantid-meteors-2023
és
https://24.hu/tudomany/2023/01/02/2023-januar-meteor-hullocsillag-quadrantidak/