Általában százból egy kutya megfelelő arra, hogy a rendőrség kötelékében szolgáljon, ezért viszonylag gyakoriak a vásárok. A rendőrkutyák kiválasztása szigorú kritériumok mellett történik, ám a közhiedelemmel ellentétben nem csak a német juhászok kezdik meg a kiképzést. Helyszíni riport a Rendőrségi Oktatási és Kiképző Központ dunakeszi objektumából.
MAGYARORSZÁGON 1964-BEN HOZTÁK LÉTRE AZ EGYSÉGES RENDŐR-HATÁRŐR KUTYAKIKÉPZŐ ISKOLÁT, AMI LEHETŐVÉ TETTE A ROKK GSZ KÁF JOGELŐDJÉNEK, HOGY AZ 1970-ES ÉVEK ELEJÉRE A MAGYAR FEGYVERES SZERVEK KÖZPONTI KUTYAVEZETŐ-KÉPZŐ ÉS KUTYAKIKÉPZŐ BÁZISÁVÁ ALAKULJON.
- július 1-től a ROKK GSZ KÁF a ROKK szervezetében működik tovább, a kutyavezetők és a szolgálati kutyák képzésére, a szolgálati állatokkal kapcsolatos szakterület felügyeletére és a szakirányítására vonatkozó feladatokat látja el.
A ROKK GSZ KÁF alapfeladatai közé tartozik a szolgálati kutyák és a kutyavezetők kiképzése, továbbképzése, valamint éves alkalmassági és minősítő teljesítménybírálata, illetve a szolgálati állatok felügyelete és szakirányítása.
A világ rendőrkutyáinak nyolcvan százaléka Magyarországról kerül ki. Emellett pedig jelesre vizsgáznak a világ előtt a Dunakeszin képzett kutyák – a legnagyobb elismerés, hogy több külföldi országnak képeznek itt alkalmanként rendőrkutyákat.
Ha valaki azt hiszi, hogy csillogó-villogó, patikatiszta, a jövő űrtechnológiájával felszerelt létesítmények között dolgoznak a kiképzők a kutyákkal, akkor az téved. Ez az ideális állapot egy kicsit még odébb van. Lehet azzal árnyalni, hogy azok a helyszínek, ahol a kutyák majd dolgozni fognak a képzés után, helyenként hasonló jellegűek, de azért lehetne költeni a korszerűsítésre, szépítésre.
Forrás: