Magyarország 10 legkülönlegesebb ipartörténeti múzeumának listájára is felkerült a Tiszaszentimre református templomában található Egyházi Pecsétes Téglák Múzeuma, amely 2013-ban nyitotta meg kapuit. A gyűjtemény a helyi református lelkész, Fodor Gusztáv ötlete volt, és a megvalósítását is neki köszönhetjük. Ahogy más érdeklődőknek, nekem is Gusztáv lesz az idegenvezetőm e különleges tárlaton, hisz ki más tudna többet róla, mint aki megálmodta és megalkotta.
A református templom kapuján belépve egy kis gyülekezettörténeti kiállítást találunk, és már itt megjelennek a pecsétes téglák, amelyek között több, a település és a térség szempontjából becses darab is szerepel. Ilyenek a templom két nagy harangját adományozó F Nagy Imre és Váradi István névjegyével ellátott téglák, de itt látható egy darab e templom elődjéből is, amely katolikus templom volt egykor, és amelyet 1100 és 1200 között építettek.
Szentély a szentélyben
Felmegyünk a múzeumba, amely a torony első emeletén található, ugyanis az egykori harangozó szobában kapott helyet. Forog a kulcs a zárban, majd belépünk a pecsétes téglák birodalmába. Teljesen elámultam, mintha egy szentély ajtaja tárult volna ki előttem. A képek nem is képesek visszaadni azt, amit személyesen élhet át itt az ember, amikor meglátja ezt a gyűjteményt. A téglák látványánál és a hangulatos, meleg világításnál valami sokkal több az, ami ilyen hatással lehet.
Egy csöppnyi térbe van összesűrítve sok évszázadnyi emlék az egész Kárpát-medence területéről, sőt, a világ számos más pontjáról is érkeztek ide kiállítási darabok.
A hatást pedig bizonyára erősíti az, hogy nagyon sok egyházi épületből láthatunk itt téglát. Vajon milyen fontos eseményeknek, hétköznapi történeteknek lehettek tanúi ezek a kövek?
Teljes cikk:
https://www.turistamagazin.hu/hir/ellatogattunk-a-pecsetes-teglak-szentelyebe