Egy választópolgár köszönete.
Köszönöm Dunakeszi!
És köszönöm a becsületes munkájukat az 5. választókerület szavazatszedő bizottságokban résztvevőknek!
2018.04.08. a választás napja. Magyarország megmozdult és szavazott.
Az ember úgy gondolja, hogy ezzel lezárul egy fejezet, megnyugszunk és megyünk tovább. De nem így történt. Sok kérdés merült fel, sajnos olyan adat is napvilágra került, mely vizsgálatra, utólagos ellenőrzésre szorul.
Még a focipályán és a sportban is felháborítja az embereket egy-egy eset, mely vitatható, így hát ne csodálkozzunk, hogy ha az életünket befolyásoló fontos esemény kapcsán (értsd választás), egyes helyeken disszonanciát mutató adatok utólagos kivizsgálását kérik. (Hisz már a sportban is lassan teret nyer a „videóbíró” visszatekintése és ez csak segítheti a pontosabb eredményt.)
Tegnap este hallom, látom, nézem az egyre több kétséget megfogalmazókat, adatokat, dokumentumokat, melyet az internetre felraknak és felmerül bennem a kérdés, vajon, hogy is történt ez Dunakeszin és a mi körzetünkben.
Hát rámentem az NVI honlapjára és rátekintettem az adatokra, azok statisztikáira.
Kis kitérőként, had mondjam el, hogy az egyetemi harmad diploma kapcsán Dr. Kindler József professzor úr tanított rendszerelmélet egyik megszívlelendő mondása volt: „van kis statisztika, nagy statisztika és a hazugság”. Ennek ellenére mostani mondandóm lényegét az NVI honlapján található statisztikai adatokra alapozom. (Megjegyzem Professzor úr fenti mondása nem a statisztikai módszertant negligálta, csak ráirányította a figyelmet azok mintavételezési metódusának fontosságára, de ebbe most ne menjünk bele.)
A kérdés úgy fogalmazódott meg: vajon nálunk is előfordulhatott, hogy nem megfelelő szavazólapokat kaptak, vagy egyes pártokra leadott szavazatokat máshova könyvelték, ne adj Isten megváltoztatták szándékosan az eredményt, etc?
De nem is ez a fajsúlyosan fontos kérdés. Nekem sokkal fontosabb kérdés volt az emberi oldala a fenti történéseknek. A szavazatszedő bizottság legtöbb tagját már itt születésem óta jól ismerem, bár egy két fiatalabb korosztály is megjelent. Az ismeretség olyan mély volt, hogy a személyimet is elfelejtettem odaadni, hisz minek, amikor itt élünk együtt több mint egy emberöltő óta. Udvariasan figyelmeztettek, hogy ez azért kötelező, ismeretség ide vagy oda és ez inkább egy jókedvű közjáték mintsem egy terhes ellenőrzés volt a történésben.
Vissza az emberi oldalhoz!
Létezik, hogy sok jó ismerőseim, „falumbéliek”, most már inkább „városombéliek” személyben kellene csalódnom? Hisz munkájukat mindig kifogástalanul, becsületesen végezték, arra sohasem érkezett panasz vagy fentiekhez hasonló észrevétel!
Hát nézzük az adatokat, mit is mond a statisztika. (A 10. szavazókörzet adatait már napok óta nem látom, azért mutat az üres oszlopot.
A FIDESZ, JOBBIK és DK-s képviselőjelöltre leadott szavazatok összesítése: (kék-Tuzson Bence, narancssárga-Rónai Sándor, szürke-Varga Péter Zoltán)
A pártlistákra leadott szavazatok megoszlása:
Az érvénytelen szavazatok aránya a leadott érvényes szavazatok számához viszonyítva:
Az országos listára leadott érvénytelen szavazatok száma szavazókörzetenként:
(Még egyszer köszönet Kindler profnak és Dr. Szabó Gábornak, hogy tanítottak. Elnézést kérek a többi, választáson induló jelölttől és párttól, hogy e statisztikában ők nem szerepelnek, de azt a három tényezőt tartottam relevánsnak a kérdés megítélése szempontjából.)
Mit is mutatnak a diagramok?
- A leadott szavazatok mind személyekre, mind pártlistára kiugró, vizsgálandó értéket nem tartalmaznak.
- Az érvénytelen szavazatokra ugyanez jellemző, kivéve a 15. választókörzet országos listára leadott érvénytelen szavazatainak számát, mely kiugró értéket mutat. Elmondhatjuk azt is, hogy a 15. körzet kivételével, esetleges érvényessé válásuk sem befolyásolná nagymértékben a szavazás eredményességét.
- Ami figyelemre méltó, hogy a Dunakeszin született és élő Rónai Sándor DK-s jelölt, kevéssel maradt el Tuzson Bence eredményei mögött.
- A pártlistákra leadott preferenciák már mutatják a város többségi akaratát.
- Az 5. választókerület többi szavazókörzetének számainak vizsgálatai is a fenti megállapításokra enged következtetni.
Összefoglalva:
A statisztikai adatok stabilitása, számszerűsége nem utal semmiféle szándékos manipulálásra e gyors vizsgálat alapján, Dunakeszi város szavazóinak akarata jól érzékelhető, a dunakeszi és 5. választókerületi eredmények valóságának nagy a valószínűsége.
A 15. körzet országos listára leadott érvénytelen szavazatainak áttekintése célszerű lenne.
Mindezeket összegezve, én megnyugodtam, hogy a szavazatszedő bizottság tagjai tisztességesen, korrekten végezték munkájukat, melyet, mint szavazópolgár is, ez úton megköszönök!
Köszönöm Nektek, köszönöm Önöknek!
- 04. 11.
Domoszlai Gábor