Minden fa annyival hűti a környezetét, mint két lakossági klímaberendezés, olvasható a Yale Egyetem által publikált tanulmányban, amely a legújabb kutatásokat összegzi – írja a sokszinuvidek.hu.
A lapszemle szerint a fák levelei a transpirációnak nevezett párologtatáshoz az energiát a környezettől vonják el, ezzel hűtik a fa körül a levegőt. Minden fa naponta több száz litert is elpárologtathat, és ennek van olyan hatása, mint két klímaberendezésnek.
A párakibocsátásnak fontos szerepe van a csapadékképződésben is, csak eddig kevés figyelmet fordítottak erre. A fák megannyi párakapuként vagy inkább szökőkútként működnek: a talajból felszívott vizet a levelek pórusain keresztül kibocsátják a levegőbe. A nagyobb erdők párakibocsátása amolyan égi folyóvá áll össze a magasban, és az erdőtől távoli vidéken hullhat le a csapadékként.
Méghozzá igen távol is: például Amazónia kibocsátása az Egyesült Államokban, Kelet-Európa kibocsátása Kínában. Az Afrika szívében elterülő Kongó dzsungeleiből származik az Etióp-magasföldön lehulló csapadék 30-40 százaléka.
Forrás: sokszinuvidek.hu
Mint ismeretes, lassan 10 éves kezdeményezés a dunakeszi 2. körzetben, hogy Kárpáti Zoltán önkormányzati képviselő ügygondozásában minden évben egy fát ültetnek a körzetben megszületett gyermekek tiszteletére. A Szent István parkban az elültetett 9 fa alatt egy táblán az adott évben született gyermekek neve található. Lassan már 200 névnél több került a fák alatt feltüntetésre.
Az önkormányzati választások lassan meginduló kampányában, a fenti kezdeményezés, az egész városra kibővítve megjelent mindkét oldal programjában egyaránt.
Konklúzióként megállapíthatjuk, Dunakeszi fában gazdagabb lesz az elkövetkezendő időszakban.