Az első egy gyűrűs napfogyatkozás, amely 2021. június 10-én lesz, a második teljes napfogyatkozás lesz, azonban arra az év végéig, december 4-ig várni kell. A kettő közül az első az említésre méltóbb, ugyanis a második gyakorlatilag csak az Antarktiszról lesz látható.
Magyarországon a legtöbbet mindebből a Rajkán fognak látni, azaz a Szlovák-Osztrák-Magyar hármashatárnál, ahol a Hold 3,8%-át is kitakarja majd a Napból. A legkevesebbet Magyarország déli települései fognak mindebből érzékelni, ahol alig észrevehető, mindössze kb- 0,8%-os lesz a részleges napfogyatkozás mértéke.
A timeanddate oldal alábbi grafikája a rajkai 3,8%-os napfogyatkozás maximumát mutatja. Maga az egész jelenség az egész világon magyar idő szerint 10 óra 12 perckor kezdődik és 15 óra 11 percig tart. Ebből egy adott földrajzi helyen a totalitás mindössze kb. 4 percig tart majd.
A rajkai látvány 11:56-kor kezdődik, maximumát 12:41-kor éri el, majd 13:28-kor ér véget. Ha szeretnénk megfigyelni ezt az égi eseményt, ne feledkezzünk meg megfelelő védőszemüvegről gondoskodni!
Forrás:
https://naptarak.com/gyurus-napfogyatkozas-2021-junius-10-lathato-lesz-e-magyarorszagrol/