95 éve készültek el az első vonatok Dunakeszin.
Az izgalmas történet 1926-ban kezdődött, amikor Lányi Ferenc egy gyár és egy lakótelep létrehozására kapott megbízást. Az azóta eltelt közel 100 évben nem csupán a magyar vasúttól kapott megrendeléseket a Dunakeszi Járműjavító, de Egyiptomból, Lengyelországból, Bulgáriából, Oroszországból, és talán meglepő módon, a 90-es években még Görögországból is érkezett igény a magyar kocsikra.
Először csak személy-, posta- és kalauzkocsikat javítottak az 1926-ban megnyitott üzemben, ahol kezdetben 780 munkás és családjaik éltek a számukra épített lakótelepen.
A 30-as évektől fellendülés következett, sorra jöttek a megrendelések, a Járműjavító ikonikussá vált Lányi Ferenc vezetésével, aki a város legendás alakja lett.
em csak munkát biztosított az ott dolgozóknak, de szervezett dalárdát, színjátszó kört, illetve saját sportszakosztályokat alapított, a Művelődési központban pedig gyakran bálokat és koncerteket is tartottak. A Dunakeszi Járműjavító város volt a városban, a dolgozók és családjaik igazi közösséget alkottak.
A világhírű magyar üzemben ma is számos vonatot újítanak fel és tartanak karban, tavaly pedig elindult a magyar vasúti gyártás eddigi legnagyobb megrendelése, azaz 700 kocsi gyártása az Egyiptomi Nemzeti Vasúttársaságnak.
Forrás:
https://www.szeretlekmagyarorszag.hu/multunk/95-eve-keszulnek-vonatok-dunakeszin-akkor-es-most/