A Covid–19 súlyos szövődményeinek megakadályozását célozza a Mitochon Technologies BGP–15 nevű hatóanyaggal végzett klinikai vizsgálata.
A magyar gyógyszerfejlesztő cég a hatóanyag vizsgálatának következő fázisában önkéntes jelentkezőkön vizsgálja készítményét, amely elősegítheti a vírus elleni sikeres korai védekezést, a gyulladás kontrollját, ezzel megelőzheti a kórházi kezelést igénylő súlyos szövődmények kialakulását.
A klinikai vizsgálatra 18–65 év közötti túlsúlyos, cukorbeteg, illetve szív- és érrendszeri betegséggel élő Covid-betegek jelentkezhetnek, hiszen ezek a társbetegségek növelik a súlyosabb lefolyás kockázatát. A vizsgálatot a magyar felügyelő hatóság, az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet engedélyezte (OGYÉI) az Egészségügyi Tudományos Tanács Klinikai Farmakológiai Etikai Bizottsága támogató állásfoglalásának birtokában.
A koronavírus-járvány miatt világszerte számos gyógyszergyártó fejleszt a fertőzés megelőzésére vagy gyógyítására alkalmas készítményeket. A Mitochon Technologies a következő hónapokban önkéntes résztvevők bevonásával vizsgálja az általa fejlesztett BGP–15 hatóanyagot, amely a kiemelten veszélyeztetett betegeknél is segíthet megelőzni a Covid–19-fertőzés súlyos szövődményeit, a kórházi kezelést, valamint enyhítheti a poszt-Covid-tüneteket.
„Az eddigi klinikai vizsgálatok bizonyították, hogy a BGP–15 elnevezésű aktív klinikai vizsgálati készítmény biztonságos, és jól tolerált a terápiás dózisban. Most induló vizsgálatunk célja, hogy önkéntes jelentkezők bevonásával olyan adatokat gyűjtsünk, amelyek alátámasztják, hogy a BGP–15 segít megelőzni a Covid–19 súlyosbodását és az esetlegesen szükségessé váló kórházi kezelést. Ezáltal csökkenteni tudnánk az egészségügyi rendszerre nehezedő nyomást, a halálozást és talán a poszt-Covid tünetek kialakulásának gyakoriságát is.”
– mondta el Bicskei László, a Mitochon Technologies ügyvezetője, a BGP–15 klinikai programjának irányítója.