Mi az 5G?
Az 5G kifejezés a mobil adattechnológia ötödik generációjára utal. Bár önmagában nem egyetlen technológia, az 5G olyan technológiák gyűjteménye, amelyek együttesen alkotnak egy speciális technológiai szabványt, amelyhez más eszközök is csatlakozhatnak az internet eléréséhez.
Az 5G előnyei és hátrányai
Az 5G legnagyobb előnye az egyidejű kapcsolatok száma, valamint ezen kapcsolatok adatátviteli sebessége. A rádióspektrum azon része, amelyhez az 5G hozzáfér, szinte teljesen kihasználatlan, így sokkal kevesebb interferenciát okoznak a különböző rádiójelek, amelyek korlátozhatják az adatátvitel sebességét.
Az 5G legnagyobb jellemzője, hogy a mobilhálózatok hozzáférhetnek a rövid hatótávolságú, „nagy sávú” sugárzásokhoz, amelyek a 4G LTE technológiával elérhetetlenek voltak.
Az 5G hálózatok legnagyobb hátránya, hogy speciális berendezésekre lesz szükség a hozzáférésükhöz. A régi telefonok és táblagépek nem tudnak majd csatlakozni az 5G-hálózatokhoz, és minden meglévő csatlakoztatott infrastruktúrát frissíteni kell ahhoz, hogy működjön az 5G-vel.
Hogyan működik az 5G?
Az 5G egy mobilhálózat , ami azt jelenti, hogy olyan cellahelyek rendszerével működik, amelyek minden egyes területet különböző szektorokra osztanak fel, és kódolt adatokat továbbítanak rádióhullámokon keresztül. Mindegyik oldalt hálózati "gerinchez" kell csatlakozni, leggyakrabban fizikai vezetékes kapcsolathoz, és az általuk használt kódolás a hálózat típusától függően eltérő.
Ami az infrastruktúrát illeti, az 5G nem sokban különbözik a meglévő mobilhálózatoktól, de az új 5G hálózatok lehetővé teszik, hogy ezek a mobilhelyek a korábbinál sokkal szélesebb frekvenciasávhoz férhessenek hozzá. Az 5G hálózatok OFDM kódolást használnak, amely hasonló a 4G LTE hálózatokban használt típushoz, de alacsonyabb késleltetésű "légi interfészt" biztosít, és több rádióhullámhoz fér hozzá, mint a 4G LTE.
Biztonságos az 5G?
Két válasz adható erre a kérdésre, attól függően, hogy mit értesz biztonságos alatt. Ha arra gondolsz, hogy biztonságos az emberek számára, akkor igen, az 5G biztonságos. A legtöbb 5G jel ugyanazokat a rádióhullámokat használja, amelyeket a tévé- és rádióhálózatok már évtizedek óta használnak, valamint azokat, amelyeket a mobil- és Wi-Fi-hálózatok már régóta probléma nélkül használnak.
Az 5G valóban új technológiája, az mmWave technológia milliméteres frekvenciájú jelei technikailag mikrohullámok, amelyeket természetesen sokan félre fognak érteni. Ezek a jelek nagyon gyengék, nem jutnak el túl messzire, és még a közeli fák levelein sem képesek áthatolni, még kevésbé az otthona falán. A régimódi UHF televíziós jelek sokkal erősebbek, mint bármi, amit az 5G tornyok adnak ki, de ezeket a jeleket az 1960-as évek óta használják, és emiatt nagyon zsúfoltak. Az mmWave adók rádióhullámai nem fogják megfőzni az emberek agyát. Még ha egy adó mellett áll is, a jelek még akkor sem elég erősek, hogy átjussanak a bőrén. Ehhez egyértelmű biztonsági irányelvek is vannak. Például a Nem ionizáló sugárzás elleni védelem nemzetközi bizottsága (ICNIRP) egy globális tudományos testület, amely meghatározta a mobiltelefonok és távközlési antennák által kibocsátott nem ionizáló sugárzás normáit, és folyamatosan figyeli ezek hőhatásait.
Az 5G mmWave magas sávú jelek értéke nem az, hogy valahogy sokkal erősebbek, mint a korábban használt rádiójelek, hanem éppen azért, mert senki sem használja ezeket a frekvenciákat, és így nincs semmi, ami eltömítené a rádiót. . Ez azonban nem akadályozta meg az embereket abban, hogy az 5G-t összeesküvés-elméleti takarmánymá alakítsák. Ha most arról beszélünk, hogy az 5G-jelek nem zavarhatják-e meg más rádiójeleket, akkor az egészen más kérdés. Mint minden rádiójel, ezek is interferenciának vannak kitéve, és képesek megzavarni más rádiójeleket.
A két legsúlyosabb probléma a számos repülőgépen használt radarberendezéssel és bizonyos időjárás-figyelő műholdakkal kapcsolatos . Az időjárási műholdak esetében az 5G hálózatok által használt 24 GHz-es frekvenciájú jelek "szivároghatnak" a közeli 23,8 GHz-es frekvenciasávba, amelyet az időjárási műholdak használnak a légköri nedvesség figyelésére. Ez a megfigyelés kritikus fontosságú a megfelelő időjárás-előrejelzéshez, és aggodalomra ad okot, hogy az 5G hálózatok akár 30%-kal is csökkenthetik az időjárás-előrejelzések pontosságát . Ez az időjárás-előrejelzés pontosságának több évtizeddel való visszaszorításának felelne meg, ami a nagyobb viharokra, például hurrikánokra való felkészülési reakcióidő csökkenéséhez vezetne.
Teljes cikk itt olvasható:
https://interestingengineering.com/what-is-5g-technology-and-how-will-it-transform-our-lives