Sorra épülnek az új oktatási intézmények a főváros egyre népesebb agglomerációjában. Egy friss kormányhatározat szerint Dunakeszin például ötvenmilliárd forintos keretből húzhatnak fel új gimnáziumot, technikumot és szakképző iskolát, valamint uszodát.
Sok Budapest környéki településhez hasonlóan az elmúlt évtizedben Dunakeszin is jelentősen, mintegy 8,5 százalékkal nőtt az állandó lakosok száma, így mára a csaknem 44 ezres lélekszámával ez a legnépesebb nem megyei jogú város az országban. Ennek ellenére eddig mindössze egy középiskolája volt.
Így csupán minden ötödik általános iskolát végzett diák tudta helyben folytatni gimnáziumi tanulmányait, a többiek Budapesten, Vácon vagy éppen távolabbi városokban ültek újra iskolapadba
– érvelt a tervek szerint 2025-re elkészülő két új oktatási intézményük mellett Dunakeszi polgármestere. Dióssi Csaba a VG-nek kifejtette:
a település északi határára tervezett komplexummal létrejön a dunakeszi diáknegyed, amelyhez az önkormányzat a korábbi években több mint tizenkét hektárnyi mezőgazdasági területet vásárolt meg.
Ebből 18 ezer négyzetmétert foglalnak majd el az épületek, 33 ezret a járdák és utak, a többi rész pedig megmarad zöldfelületnek.
A Magyar Közlönyben a napokban megjelent határozatában a kormány egyetértését fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy a leendő IV. Béla Király Gimnázium, a Lányi Ferenc Technikum és Szakképző Iskola, valamint egy uszoda kormányzati magasépítési beruházásként valósuljon meg.
Ez azt jelenti, hogy központi költségvetési forrásból épülnek meg a létesítmények. A lebonyolításért felelős Beruházási Ügynökség által vállalható kötelezettség felső korlátját 49,6 milliárd forintban határozta meg a kabinet. Arról is rendelkeztek, hogy lakossági tájékoztatásra további 300 millió fordítható.
A kormánypárti polgármestertől megtudtuk, hogy a két intézmény ezerötszáz diákot tud majd fogadni összesen negyvenhat osztályteremben.
A komplexum megépülésével évente 300 családnak válik könnyebbé az élete azzal, hogy nem kell ingáznia a diákoknak, így a szüleiknek sem kell autóval kisegíteniük őket – hangsúlyozta Dióssi Csaba.
Nem csak Dunakeszin, Pest megye más részein is épülnek új iskolák a növekvő gyermekszám kiszolgálására. Biatorbágy egy technikumi és gimnáziumi osztályokat egyaránt indító, tizennyolc tantermes iskolaépülettel gazdagodik, ahová – a januári alapkőletételen elhangzottak szerint – 560 tanuló járhat. A beruházás ugyancsak költségvetési forrásból, 15,4 milliárd forintból valósul meg, a fenntartó pedig az Ökumenikus Segélyszervezet és Oktatásért Alapítvány lesz.
A fővárosból kiköltözők körében szintén népszerű Budakalászon is orvosolni kellett a meglévő általános iskolák túlterheltségét.
Ott már erre a tanévre elkészült a több mint négyszáz diák befogadására alkalmas új intézmény. A nyolc éve indult Nemzeti köznevelési infrastruktúra-fejlesztési program lebonyolítójának, a Nemzeti Sportközpontoknak a honlapján elérhető interaktív térképből kiderül ugyanakkor, hogy a megyében nemcsak új iskolák épülnek, hanem nagyszabású tanterembővítési akció is zajlott az utóbbi esztendőkben, összesen tizennégy településen.
Forrás: