A 2022. JANUÁR HAVI INFLÁCIÓS ADAT ÉRTÉKELÉSE
2022 januárjában az éves összevetésben számított infláció 7,9 százalék volt.
A maginfláció és az indirekt adóktól szűrt maginfláció 7,4 százalékon alakult (1. ábra). Az infláció 0,5 százalékponttal emelkedett az előző hónaphoz képest, amit főként az élelmiszerek, kisebb részben az iparcikkek és a piaci szolgáltatások árindexének növekedése magyaráz.
Decemberhez képest a maginfláció 1,0 százalékponttal nőtt, amihez mindhárom termékcsoport (feldolgozott élelmiszerek, iparcikkek és szolgáltatások) áremelkedésének a gyorsulása hozzájárult. A tartósabb inflációs tendenciákat megragadó mutatóink emelkedtek az előző hónaphoz képest (2. ábra).
2022 januárjában az üzemanyagok továbbra is jelentősen, 1,6 százalékponttal járultak hozzá az éves inflációhoz (3. ábra). Az üzemanyagok nélkül számított kosár havi árváltozása 1,4 százalék volt, így az év eleji átárazások mértéke érdemben magasabb az elmúlt éveket jellemző értéknél (4. ábra).
Az átárazás magasabb üteme általánosan megfigyelhető, melynek oka, hogy a globális nyersanyag- és energiaárak emelkedése gyorsan és széles termékkörben jelenik meg a fogyasztói árakban. Az alábbiakban az inflációs főcsoportok árváltozásait elemezzük röviden: Az iparcikkek árai a korábbi évekre jellemző januári csökkenés helyett 0,8 százalékkal emelkedtek az előző hónaphoz képest (5. ábra), így az iparcikkek éves inflációja januárban 6,7 százalékra emelkedett. Az iparcikkek esetében tapasztalt áremelkedés a nemzetközi folyamatokkal összhangban van. A termékkörön belül a tartós és a nem tartós iparcikkek árindexe egyaránt nőtt. A termékcsoport esetén a globális félvezetőhiány és a nyersanyagárak emelkedése is a fogyasztói árak emelkedése irányába hatott.
A piaci szolgáltatások árai az előző hónaphoz képest 1,2 százalékkal nőttek. A szokásos januári átárazásnál jelentősen magasabb áremelkedés történt, ami a szolgáltatások széles körében jellemző volt. Decemberhez hasonlóan az élelmiszerekhez kapcsolódó szolgáltatások árai tovább növekedtek. A piaci szolgáltatások éves árindexe 5,9 százalék volt (6. ábra). Az élelmiszerek inflációja 10,8 százalékkal emelkedett, a termékkörön belül a feldolgozott és feldolgozatlan élelmiszerek árindexe egyaránt nőtt (7. ábra). Decemberhez képest az élelmiszerek árai 3,4 százalékkal emelkedtek, ami több, mint másfélszeres áremelkedés az elmúlt évek januárjaival összehasonlítva. A feldolgozatlan élelmiszerek árindexének növekedését elsősorban a baromfihús és a szezonális termékek magyarázzák.
A feldolgozott élelmiszerek inflációjának növekedését a termékek széles köre okozta. A szabályozott termékek árai decemberhez képest érdemben nem mutattak változást. A lakosság inflációs várakozását mérő mutatókat a szokásosnál nagyobb változékonyság jellemzi. A mutatók januárban az előző hónaphoz képest lényegében nem változtak és értékük a jegybanki célsáv fölött alakul (8. ábra).
Készítette: Várhegyi Judit Budapest,
- február 11.
https://mnb.hu/letoltes/inflacios-alapmutato-aktualis-havi-ertekeles.pdf