A Mol ráerősítene az áramtermelésre, de annak is vizsgálja, mérlegeli a lehetőségét, hogy építene egy hatalmas naperőművet, hidrogént állítana elő és geotermikus projekteket indítana az algyői régióban. Alaptevékenysége azonban továbbra is az olaj- és gáztermelés.
Alternatív projektek sora a csőben
A Mol jövője – az újságíróknak most bemutatott algyői térségben is – az olaj- és gáztermelés, azonban további, ígéretes lehetőségek is a terítéken vannak. Kardos László itt egy másfél megawattos naperőmű, egy 5 megawattos turbinás erőmű építését, geotermikus projekteket és a hidrogén előállítását sorolta fel a 2025 és 2030 között esetleg megvalósítandó beruházások között. „A már meglévő, illetve folyamatban lévő energiatermelésünk a saját, algyői térségi energiaigényünknek nagyjából a háromnegyedét fogjuk fedezni, egy egyelőre tervezett, 5 megawattos, saját gázt égető turbinás erőművel pedig lényegében az egészet” – mondta a Világgazdaságnak Kardos László.
Az említett hidrogéntermelés kapcsán Homonnay Ádám, a Mol termelési és kutatási vezetője lapunknak kifejtette, hogy az nem a fenti, másfél megawattos naperőmű áramán alapulna, hanem egy hatalmas, 45-50 megawattos létesítményén. Döntés jövőre születhet róla, az építése pedig 2027-ben kezdődhet.
A hidrogént betáplálnák az országos gázvezeték-hálózatba. A Mol beruházása független lenne az MFGT Zrt. Akvamarin projektjétől, amelynél a hidrogén tárolásában is gondolkodnak.
A fejlesztésről több itt olvasható:
https://www.vg.hu/energia-vgplus/2022/11/oriasi-naperomuvel-termelne-hidrogent-a-mol
és
https://www.vg.hu/energia-vgplus/2023/01/jol-vizsgazott-a-hidrogentermelo-szuper-napelem
Videó: