Megdöbbentő eredményre jutott egy skóciai és francia kutatás: az óceánokat szennyező műanyagok apró darabkáit a szél a partokra fújja, ahol a levegőben is megtalálták ezeket.
Több százezer tonna mikroműanyagot fújhat a partra évente a tengeri szél egy új kutatás szerint. A glasgow-i University of Strathclyde és a francia Observatoire Midi-Pyrénées (CNRS-University of Toulouse) arra hívja fel a figyelmet, hogy bár egyre többet foglalkoznak világszerte az óceánok műanyagszennyezésével, eddig azt feltételezték, hogy az oda került műanyag ott is marad. Azonban a kutatók bizonyítékot találtak arra, hogy a tengeri permet "felkaphatja" a mikroplasztikot, ami így bekerül a légkörbe, majd visszaér a szárazföldre.
Korábbi kutatások azt is megállapították, hogy a mikroműanyagot nagy távolságokra tudja szállítani a szél a légkörben, így találtak például a Pireneusok távoli részein is szennyeződést.
A műanyagszennyezés óriási problémát jelent világszerte: a tanulmány által idézett adat szerint 2018-ban világszerte körülbelül 359 millió tonna műanyagot gyártottak, becslések szerint ennek körülbelül a 10 százaléka köt ki évente a tengerekben, óceánokban.
A teljes cikket itt olvashatod: