A Szent Mihály-templom a város egyik legrégebbi épülete, ahol a meghitt látogatás során rengeteg művészi alkotásban gyönyörködhetünk.
A Duna-parti város napjainkban a budapesti agglomeráció egyik legnagyobb ütemben fejlődő települése, története egészen visszanyúlik a római időkig. Ha aktív kikapcsolódásra vágyunk, akkor ott a Duna part, ahol kiváló lehetőség nyílik a bringázásra, a kényelmes sétára és felfedezhetjük régi épületeit, szecessziós házait. A város fő építészeti emléke, és egyben legrégebbi épülete a kéttornyú Szent Mihály-templom, mely 1756-ban épült.
A Szent Mihály-templom jelenlegi formáját az 1756-os építés után közel kétszáz évvel, 1937-ben, a bővítése során nyerte el. Az új Nagytemplomot közvetlenül az Öregtemplom mellé építették, és a két templom jelenleg egységes belső teret alkot. A felszentelés Szent Mihály napján az arkangyal tiszteletére történt, akinek nevét azóta is őrzi.
A főbejáraton belépve a két torony között húzódó – az orgonakarzat alatt lévő – előtérbe jutunk, ahonnan egy kis kőkeretes ajtón keresztül lehet megközelíteni a karzatot és a déli harangtornyot. Az orgonakarzat mellvédjének közepén Szent Cecíliának a domborműve látható, az előcsarnokba belépve Szent Rita szobra fogadja a híveket. Az épület legszebb műtárgya, az Öregtemplom hajdani főoltárképe, az osztrák Joseph Planck, Szent Mihályt ábrázoló olajfestménye a XIX. század közepéről.
Az Öregtemplom apszisában lévő oltáron a gyermek Jézust karjában tartó Szent József nagy méretű szobra áll, fölötte, a szentély félkupolájában Krasznai (Krausz) Lajos 1961-ben készült, Atyaistent ábrázoló szobra látható. Az Öregtemplom második szakaszának északi falán fehér márványtábla látható, a templom alatti kriptában eltemetett Kádár család tagjainak felsorolásával. A kriptában még három plébános sírhelye található.
A főhajót diadalív választja el a szentélytől, amelynek közepén helyezkedik el a templom főoltára. A díszes, neobarokk szentségház fölé csavart oszlopos baldachin került, ami lényegében Bernini híres római Baldacchinójának, és egyben az 1938-as Eucharisztikus Világkongresszus oltárának kicsinyített másolata. A templom jelenlegi orgonáját Baróti Istvánnak, az esztergomi bazilika orgonistájának tervei alapján a dunakeszin készítették 2009–2010-ben.
Miután a templomoknak a hitéleten túl különös látványa, akusztikája van, ott feltöltődés és emelkedett hangulat várja a betérőt.
A település védőszentje Szent Mihály, akinek tiszteletére évről évre megrendezik a Szent Mihály-napokat, amely minden korosztály számára kikapcsolódásra alkalmas programot kínál.
Forrás:
https://csodalatosmagyarorszag.hu/latnivalok/templomok/szent-mihaly-templom-dunakeszi/
de erről több itt olvasható:
https://hu.wikipedia.org/wiki/Szent_Mih%C3%A1ly-templom_(Dunakeszi)